);">

FREEVOLT AKTUALNOŚCI
I ARTYKUŁY

Bądź na bieżąco z najnowszymi wiadomościami i aktualizacjami na temat pozyskiwania energii słonecznej i FreeVolt.

Wymiary paneli fotowoltaicznych- jakie są najczęściej wybierane i jak je dobrać?

03/01/2021
Bez kategorii
freevolt

Wymiary paneli fotowoltaicznych zależą w dużej mierze od tego, ile wolnego miejsca znajduje się na dachu i w jakiej lokalizacji mają one zostać zamontowane. Ważne jest również całkowite zapotrzebowanie gospodarstwa domowego na energię elektryczną. Jakie są dostępne wymiary paneli fotowoltaicznych na rynku i co ma wpływ na wybór ich rozmiaru?

Wymiary paneli fotowoltaicznych

W poprzednich latach rozmiar paneli fotowoltaicznych zależał głównie od producenta, jaki zajmował się ich produkcją. Kiedyś wymiary paneli były bardzo różne. W dzisiejszych czasach panele produkowane są jednak w zwiększonym stopniu, procesy produkcyjne uległy standaryzacji, przez co wymiary paneli fotowoltaicznych stały się do siebie zbliżone. Jeszcze do połowy lat 90-tych zazwyczaj panele odznaczały się wymiarami 1,2 na 0,6 m i uzyskiwały moc około 90 watów. Aktualnie tworzy się o wiele większe ogniwa fotowoltaiczne, mają one 8 cali zamiast jedynie 4, przez co ich rozmiar się znacząco zmienił. Panele fotowoltaiczne tworzone są z ogniw fotowoltaicznych. Zazwyczaj panele PV dla gospodarstw domowych składają się z 60 ogniw, natomiast te na cele przemysłowe z 72 ogniw. Kwadratowe ogniwa mają długość boków 156 na 156 mm i są nazywane tymi 6-calowymi. Jeśli chodzi o panele zbudowane z 60 ogniw, są one układane w 10 kolumnach po 6 w jednym rzędzie, przez co panel zyskuje dany wymiar. Przez odległość między ogniwami, wynoszącą 5-5 mm i odległość między ogniwami a ramą panela, zazwyczaj około 2 cm na długość i 3-5 cm na szerokość, uzyskuje się standardowe wymiary paneli PV, czyli 165 × 100 cm. Takie wymiary ma właśnie średni panel. W przypadku zastosowania na dachu 18 takich średnich paneli, aby uzyskać moc 5 kW, ich powierzchnia na dachu będzie wynosiła 6 × 5 m, co daje 30 m2.

Standardowy rozmiar paneli fotowoltaicznych

Standardowe wymiary paneli fotowoltaicznych to około 165 cm x 100 cm, jednak należy pamiętać, że niekiedy zdarzają się odchylenia od tych wymiarów. Spotykać można więc panele mające takie wymiary jak: 164,5 × 99,5; 168 × 100; 165 × 100,3. Z tego względu najlepiej sprawdzić kartę katalogową danego rodzaju modułów fotowoltaicznych. Panele monokrystaliczne o właśnie takich rozmiarach odznaczają się mocą w przedziale od 310 do 340 Wp. Taki rodzaj paneli, można najczęściej zauważyć zarówno na dachach budynków, jak i gruntach.

Niestandardowe wymiary paneli fotowoltaicznych

W przypadku zastosowań najczęściej przemysłowych, stosuje się również panele fotowoltaiczne w niestandardowych wymiarach. Wiąże się to z wyższym zapotrzebowaniem firmy na energię elektryczną. Takie moduły składają się zazwyczaj z 72 ogniw i mają wymiary 100 × 200 cm, są stanie osiągnąć moc wynoszącą 360-435 Wp.

Waga paneli fotowoltaicznych

Jeden panel o standardowy rozmiarze może ważyć od 18 do 25 kg. Najmniejszą nośność, jaką powinien posiadać dach, na którym ma być zamocowana instalacja, powinna wynosić ok. 250 kg/m2, w przypadku kiedy przeciętne obciążenie modułami wynosi 20kg/m2. Instalacja o mocy wyższej aniżeli 10 kW instalowane są zazwyczaj na gruncie przy użyciu specjalnych konstrukcji wsporczych. Dzięki nim cała konstrukcja jest wytrzymała, a panele uzyskują właściwą sztywność, oprócz tego uzyskuje się odpowiedni kąt względem kąta padania promieni słonecznych. Konstrukcje wsporcze wykorzystywane na dachu produkowane są z aluminium (jak ramy), przez co nie ma obawy o tworzenie się ogniw korozyjnych. W instalacjach gruntowych używa się konstrukcji stalowych.

Wymiary paneli fotowoltaicznych. a rozmiar całej instalacji

To właśnie od rozmiaru pojedynczego panelu będzie zależeć to, jaki rozmiar uzyska cała instalacja fotowoltaiczna. Wymiary paneli o tej samej liczbie ogniw są bardzo podobne wielkościowe, jednakże przy znacznej ilości paneli można zauważyć pewną różnicę. Warto mieć na uwadze, iż aby instalacja sprostała potrzebom domowników, to jednak musi ona posiadać sporą ilość paneli fotowoltaicznych. Im większa moc pojedynczego panelu, tym mniejszy rozmiar instalacji fotowoltaicznej będzie potrzebny do otrzymania pożądanej wydajności. Z tego względu, wybierając panel o mocy 500 Wp, można zaoszczędzić dużo przestrzeni, wykorzystując wolne miejsce na dachu w sposób ekonomiczny.

Czym kierować się przy wyborze wielkości paneli fotowoltaicznych i całej instalacji?

Najważniejszym czynnikiem, na który trzeba zwrócić uwagę przy doborze wymiarów paneli, jest wielkość oraz lokalizacja powierzchni dachu względem kierunków świata. Przed całą inwestycją, należy wyliczyć to, jaką ma się dostępną powierzchnię dachu, na której można zainstalować panele. Panele fotowoltaiczne mogą być montowane także na niewielkich dachach, gdzie ich powierzchnia nie przekracza 150 m2. Istotne jest ułożenie dachu względem kierunków świata i to, czy dach nie jest czasem zacieniony. Panele słoneczne powinny być zainstalowane w kierunku południowym, południowo-wschodnim czy też południowo-zachodnim. Nie bez znaczenia jest także kształt dachu. Panele fotowoltaiczne łatwiej jest zamontować na prostokątnej powierzchni, aniżeli na zaawansowanych architektonicznie konstrukcjach. Innym czynnikiem, który odgrywa ważną rolę, jest moc instalacji potrzebna do pokrycia zapotrzebowania gospodarstwa domowego na energię elektryczną. Wybór wielkości systemu jest zależny od zużycia energii przez domowników. Należy więc przede wszystkim sprawdzić zużycie prądu, najlepiej przeglądając rachunki z całego roku. W ten sposób można uzyskać informacje co do przeciętnego zużycia miesięcznego, następnie należy zastanowić się, czy zapotrzebowania na energię elektryczną nie wzrośnie w przyszłych latach. Czy będzie zmieniany sposób ogrzewania domu albo, czy planuje się zakup energochłonnych sprzętów? W ten sposób należy doliczyć dodatkową energię, jaka będzie potrzebna. Mając informacje dotyczące zapotrzebowania na energię, można określić moc instalacji fotowoltaicznej. Podczas podejmowania decyzji o rozmiarze instalacji należy także wziąć pod uwagę powierzchnię oraz ciężar całego systemu. Dachy mają swoje określone możliwości montażowe, niekiedy są one nieco ograniczone przez okna dachowe czy lukarny. W przypadku kiedy budynek nie jest zbyt nowy wówczas im lżejsza cała instalacja, tym lepiej.

Określenie zapotrzebowania domu na energię

Do wyboru wymiarów paneli fotowoltaicznych potrzebna jest informacja o zapotrzebowaniu domu na energię elektryczną. Zazwyczaj 4-osobowa rodzina zużywa średnio od 1900 do 2100 kWh energii elektrycznej w ciągu roku. Istotne jest to, czy instalacja ma pokryć całe zapotrzebowanie, czy jedynie jego część. Jeśli zna się zapotrzebowanie na energię elektryczną, wówczas można dokonać obliczeń związanych z mocą paneli słonecznych, która będzie niezbędna, a także z powierzchnią, jaka będzie wymagana do ich montażu.

Powierzchnia dachu a instalacja fotowoltaiczna

Przed montażem paneli należy przeliczyć jaka powierzchnia dachu, będzie niezbędna pod instalację. Niekiedy zdarza się, iż panele słoneczne zajmują każdą wolną przestrzeń dachu, a czasem jedynie jakąś jego cześć. Bardzo ważne jest to, czy panele będą układane na specjalnych konstrukcjach na dachu płaskim, czy ma to być jednak dach spadowy. Ważne są także inne kwestie, między innymi to, ile na dachu znajduje się okien, w jaki sposób są one zlokalizowane i czy są z tak zwanymi jaskółkami. W przypadku dachów płaskich należy zachować właściwą odległość pomiędzy modułami związaną z szerokością strefy cienia. Jeśli chodzi o dachy spadowe, tutaj panele mogą zostać ułożone bezpośrednio obok siebie, w większym stopniu szczelnie, aby wykorzystać praktycznie większość wolnej przestrzeni. W bardzo prosty sposób można obliczyć powierzchnię dachu, jaka będzie wymagana do instalacji systemu. Jeśli przykładowo gospodarstwo potrzebuje źródła energii produkującego 5kW, wówczas można zastosować moduły o wymiarach 100 × 165 oraz mocy 250 W. W ten sposób potrzebna ilość miejsca na dachu wyniesie 35 metrów kwadratowych. A więc wymiary modułu należy podzielić przez moc modułu, po czym pomnożyć przez moc generatora.

Czy należy kierować się wagą i wymiarami paneli?

Warto wiedzieć, ile dokładnie waży pojedynczy panel i w jakim stopniu instalacja obciąży dach budynku. Dobrze jest również zapoznać się z możliwymi wymiarami, gdyż są to bardzo istotne kwestie. To właśnie od nich zależy to, czy instalacja będzie bezpieczna. Należy pamiętać o tym, że im więcej paneli zostanie zamontowanych na dachu, tym cała instalacja będzie cięższa, natomiast dach musi utrzymać jej ciężar. Niekiedy zdarza się, że dach jest za mały, przez co nie można zamontować na nich odpowiedniej ilości paneli, która produkowałaby wystarczającą ilość prądu. Z tego względu przed zakupem, należy dowiedzieć się, ile waży pojedynczy panel i jakie ma dokładne wymiary. Chcąc zwiększyć moc całej instalacji, można zastanowić się nad montażem paneli słonecznych na dachu garażu. Jest to dobre rozwiązanie, o ile na powierzchnię dachu dociera spora ilość promieni słonecznych. Na garażu dachu można zainstalować cały system, jeśli panują tam odpowiednie warunki.

Co zrobić w przypadku, kiedy powierzchnia dachu jest zbyt mała?

Niekiedy zdarza się sytuacja, że panele fotowoltaiczne zajmują o wiele więcej miejsca, aniżeli dostępna przestrzeń na dachu. Nie trzeba wtedy rezygnować z zielonej energii, a zastanowić się nad instalacją paneli na gruncie. Jest to dobre rozwiązaniem, jednakże, aby zamontować panele na gruncie, należy dysponować wolną przestrzenią w ogrodzie. Najlepiej, jeśli wyznaczy się miejsce pod panele, które będzie ogrodzone. Nie powinny mieć do niego dostępu dzieci. Teren wybrany pod ustawienie paneli powinien być zlokalizowany z daleka od źródeł cienia i na stabilnej ziemi. Montaż paneli na gruncie niesie ze sobą wiele korzyści, przede wszystkim nie musimy obciążać dachu, ciężkimi modułami. Poza tym, do paneli mamy stały i łatwy dostęp. W każdym momencie możemy zmienić ustawienie paneli, czy je wyczyścić z zanieczyszczeń. Aby zamontować panele na gruncie, należy wybrać do nich odpowiednie miejsce, powinny być one skierowane na południe. Instalacja w ogrodzie sprawi, iż będą one doskonale wentylowane i nie będą ulegały przegrzaniu. Montaż na gruncie wiąże się początkowo z wyższymi kosztami, gdyż potrzebna do instalacji jest specjalna konstrukcja, jednakże taka opcja jest równie opłacalna. Panele słoneczne ustawione w ogrodzie pracuje także skutecznie, generując energię elektryczną. Koszty zakupu i montażu instalacji fotowoltaicznej można znacząco zmniejszyć, korzystając z programów wsparcia, które działają na terenie całego kraju.

Wymiary paneli fotowoltaicznych, jak ich waga to elementy, które są zależne od mocy. Wszystkie instalacje muszą być dopasowane do potrzeb danego gospodarstwa domowego, czy też wymagań danej firmy. Należ liczyć się z tym, że im większe zużycie prądu, tym większe wymiary oraz moc modułu PV. Przed dokonaniem decyzji dotyczącej wymiarów paneli, należy wcześniej skonsultować się ze specjalistą, który może dokładnie dobrać rozmiar całej instalacji, biorąc pod uwagę takie czynniki, jak: wytrzymałość dachu, możliwości finansowe, zapotrzebowanie na energię czy stopień nasłonecznienia dachu.

  SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI
  W CELU UZYSKANIA DARMOWEJ WYCENY

  Wypełnienie formularza jest łatwe i szybkie. Nasz przedstawiciel skontaktuje się z Tobą w celu przedstawienia bezpłatnej wyceny.

  Jeśli wolisz sam zadzwonić wybierz nr.

  BIURO
  - 737 737 994

  Back to top