);">

FREEVOLT AKTUALNOŚCI
I ARTYKUŁY

Bądź na bieżąco z najnowszymi wiadomościami i aktualizacjami na temat pozyskiwania energii słonecznej i FreeVolt.

Przyszłość fotowoltaiki w Polsce i na świecie

02/01/2021
Bez kategorii
freevolt

Ekologiczny styl życia jest z całą pewnością przyszłością Polski, jak i innych krajów. Powoli wkracza on w nasze codzienne życie. Większość osób segreguje śmieci, chce odżywiać się zdrowo i nie oddziaływać negatywnie na środowisko. Z tego względu, coraz bardziej popularne stają się naturalne źródła energii. Fotowoltaika to bardzo prężnie rozwijająca się dziedzina nauki i techniki. Intensywny rozwój technologii fotowoltaicznej spowodował to, iż panele słoneczne stają się coraz bardziej wydajne i pracują bez żadnych problemów przez długie lata. Producenci, szukają jednak nowych rozwiązań, aby zwiększyć sprawność paneli. W przyszłości pojawią się jeszcze bardziej innowacyjne i nowoczesne rozwiązania, nad którymi już pracują naukowcy. Jaka przyszłość czeka fotowoltaikę?

Fotowoltaika jako doskonała inwestycja

Fotowoltaika według szacunków, będzie głównym celem inwestycji w obszarze Odnawialnych Źródeł Energii. Prawdopodobnie w całej elektroenergetyce naszego kraju. Przyszłe lata mają przynieść wiele zmian, zarówno dla inwestorów, jak i dostawców ogniw fotowoltaicznych. Koszty projektów, przyłączeń oraz budowy farm fotowoltaicznych cały czas maleją, co jest dobrą wiadomością dla inwestorów. Na panele fotowoltaiczne decydują się właściciele firm, aby zmniejszyć znacząco koszty firmowe. Jest to także rozwiązanie wybierane przez wiele osób prywatnych, które chcą korzystać z ekologicznego i darmowego źródła energii. Montaż takiej instalacji na dachu czy też gruncie umożliwia zasilenie wszelkich urządzeń. Co ważne, nadwyżka może zostać zmagazynowana lub odsprzedana do sieci energetycznej. Ciekawą opcją jest leasing fotowoltaiki, dzięki czemu można zminimalizować początkowe nakłady, przez co taka inwestycja nie jest tak odczuwalna finansowo. W wielu przypadkach opłaca wstępna i miesięczne raty leasingowe są uwzględniane jako koszty firmowe. Instalacja fotowoltaiczna może więc zarabiać na siebie przez leasing, gdyż miesięczne oszczędności wynikające z działania paneli słonecznych, pokrywają praktycznie w całości raty leasingowe. Ze względu na rosnące ceny energii, wiele firm i gospodarstw domowych decyduje się na korzystanie z zielonej energii. Taką inwestycję warto połączyć z pompą ciepła, aby zmaksymalizować zyski. Co ważne, instalacja fotowoltaiczna jest systemem bezobsługowym, który nie generuje następnych kosztów. Oprócz tego montaż paneli słonecznych może w dużym stopniu podnieść wartość nieruchomości.

Nowe technologie w fotowoltaice

Technologie stosowane w fotowoltaice cały czas zostają udoskonalane i zmieniane. Istnieje wiele ciekawych nowości, nad którymi cały czas pracują specjaliści. Jedną z nich są między innymi dwustronne panele fotowoltaiczne. Ze względu na swoją budowę, instalacja umiejscowiona we właściwym miejscu i na odpowiedniej wysokości może zwiększyć swoją wydajność do 25 procent w porównaniu do tradycyjnych paneli jednostronnych. Taki wzrost wydajności można uzyskać dzięki wykorzystaniu światła odbijającego się od podłoża. Dwustronne panele fotowoltaiczne mają wiele zastosować, co ciekawe można je umieścić na zadaszeniach, fasadach albo ustawić je jako bariery dźwiękochłonne i ogrodzenia. W laboratoriach rozwijane są również inne technologie jak na przykład:

 • Mikropanele

Mikropanele jak na razie są rozwiązaniem zbyt drogim, aby było powszechnie stosowane. Naukowcy z Uniwersytetu w Waszyngtonie postawili sobie za cel, osiągnąć jak najwyższą wydajność paneli. Stworzyli oni panele fotowoltaiczne przy użyciu mikrozwierciadeł, które zbierają światło słoneczne o powierzchni ok. 1 mm2. Takiego rodzaju mikropanele miałyby być konstruowane z paru warstw materiałów, natomiast każdy pojedynczy panel miałby za zadanie przechwytywanie fal światła danej długości. Niektóre warstwy paneli miałyby być produkowane na bazie antymonku galu, który jest używany w fotodetektorach czy w laserach podczerwieni. A inne warstwy miałyby być opracowane przy użyciu niezwykle precyzyjnej metody druku transferowego. Wszelkie te zastosowane rozwiązania pozwoliłyby na osiągnięcie wydajności ok 44,5 procent. Niestety sam koszt produkcji tego typu ogniw jest bardzo wysoki i na razie produkcja ich jest nieopłacalna.

 • Efekt fleksofotowoltaiczny

Zjawisko tak zwanego efektu fleksofotowoltaicznego zostało odkryte przez naukowców z Wielkiej Brytanii. Zjawisko to opiera się na tym, iż deformując kryształy półprzewodnika, można stworzyć z nich ogniwa fotowoltaiczne. Deformowanie danych półprzewodników prowadzi do wzrostu wydajności zjawiska fotowoltaicznego. Odkryli to naukowcy, którzy wykorzystali do tego mikroskopijnych krzemowych kolcy, stosowanych zazwyczaj jako elementy skanujące w mikroskopach. Oprócz tego użyli tytanku strontu, krzemu i tlenku tytanu. Odkryto, że dzięki deformacji tych materiałów można je wykorzystać do tworzenia paneli PV.

 • Rozszczepienie singletowe

Wydajność paneli może zostać znacząco zwiększona w większości. Do takiego wniosku doszli naukowcy na Uniwersytecie w Erlangen (Niemcy). Zastosowali oni specjalny proces chemiczny, czyli tak zwane rozszczepienie singletowe, dzięki któremu można osiągnąć wydajność konwersji energii wynoszącą nawet 50 procent. Co ciekawe, zjawisko to zostało odkryte już około 50 lat temu, jednak od 10 lat badacze zastanawiają się, w jaki sposób wykorzystać je, właśnie do zwiększenia sprawności ogniw fotowoltaicznych.

W jaki sposób rozwija się fotowoltaika w Polsce?

W 2019 roku liczba prosumentów w Polsce wzrosła aż do 149 tysięcy z 51 tysięcy w roku 2018. W roku 2020 w marcu łączna zainstalowana moc fotowoltaika w naszym kraju wyniosła 1596,5 MW. Cały czas rośnie liczba inwestycji w zieloną energię, a w najbliższych latach szacuje się, iż fotowoltaika będzie bardzo ważnym elementem energetyki w Polsce. Coraz więcej osób decyduje się na montaż instalacji fotowoltaicznej na dachu swojego domu. Firmy zajmujące się fotowoltaiką mają szansę intensywnego rozwoju, co ważne, montaż paneli staje się również coraz mniej kosztowną inwestycją, a to również dzięki wielu programom rządowym i unijnym.

1. Mikroinstalacje

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej odpowiada za program Mój Prąd, bardzo często wybierany przez Polaków. W połączeniu z ulgą termomodernizacyjną pozwalały znacząco zminimalizować koszty takiej inwestycji. Wszystkie programy mające zachęcać do korzystania z odnawialnych źródeł energii przynoszą zamierzone rezultaty, a na dachach domów bardzo często zauważyć można panele fotowoltaiczne. Ceny energii intensywnie rosną, z roku na rok jest ona droższa. Właśnie ten fakt jest stymulantem, do sięgania po naturalne i darmowe źródła energii. W następnych latach przewiduje się jeszcze większe zainteresowanie tematem fotowolaiki.

2. Farmy fotowoltaiczne

Świetlaną przyszłość w Polsce mają także farmy fotowoltaiczne. Aktualne w naszym kraju produkowane jest 800 MW mocy z energii słonecznej, a Polska Grupa Energetyczne a na celu osiągnięcie 3 GW do roku 2030. PGE rozpoczęło współpracę między innymi z PKP oraz wyznaczyło cel pozyskania 100 tysięcy hektarów terenów kolejowych, właśnie pod budowę farm fotowoltaicznych. Rynek naziemnych farm fotowoltaicznych w naszym kraju funkcjonuje na systemie aukcyjnym. Inwestorzy dostają 15 lat gwarancji sprzedaży energii po cenach oferowanych w trakcie aukcji. Według aktualnych danych sektor farm fotowoltaicznych zacznie intensywny rozwój w latach 2021-2022. Rynek fotowoltaiki ma stać się przede wszystkim bardziej zrównoważony. W Polsce branża fotowoltaiczna ma przeżyć prawdziwy rozkwit w ciągu kolejnych lat.

Jak rozwija się rynek fotowoltaiczny na świecie?

Globalni fotowoltaiczni liderzy w dalszym ciągu inwestują w dziedzinę energetyki, aby ją rozwijać i unowocześniać. Ciekawym przykładem są markety Walmart znajdujące się w USA, na których dachach można zauważyć specjalne dachówki fotowoltaiczne. Pozwoliły one na znaczne zredukowanie zużycia energii w tak dużych sklepach. Przyszłość energii odnawialnych jest niezwykle ważna dla wielu krajów. We wrześniu 2020 roku powstała największa jak dotąd na świecie elektrownia słoneczna, zlokalizowana w Chinach. znajduje się ona na wysokości ok. 3 tysięcy metrów i jest w stanie wyprodukować nawet 2,2 GW energii elektrycznej. W jej skład wchodzi 7 milionów paneli fotowoltaicznych, aż trudno wyobrazić sobie jej rozmiar.

Kraje inwestujące w OZE

Praktycznie większość krajów interesuje się w OZE i inwestuje w nie swoje fundusze. Niektóre kwoty są bardzo duże, przykładowo w roku 2018 kraje inwestowały w następujący sposób:

 • Europa – 61,2 mld USD 
 • Chiny – 91,2 mld USD,
 • Afryka- 15,4 mld USD,
 • Stany Zjednoczone – 48,5 mld USD,
 • Azja z wyjątkiem Chin oraz Indii – 44,2 mld USD,

Największym przyrostem mikroinstalacji może poszczycić się Europa. Jest to bezsprzeczny lider w tej dziedzinie. Chiny także inwestują w zieloną energię i to znaczne pieniądze, jest to jednak spowodowane z tym, iż kraj ten boryka się z ogromnym problemem wytwarzania CO2. Duża ilość elektrowni w Chinach jest na węgiel, przez co tworzy się spory smog. Chiny jednak stopniowo rezygnują z palenia węglem i coraz chętniej inwestują w ogromne farmy OZE. Aktualnie zauważyć można zjawisko przyspieszenia rozwoju tej dziedziny, pomimo że fotowoltaika jest jeszcze młodą technologią, to jednak zainteresowanie nią jest znaczne. W przyszłości prawdopodobnie ludzie będą korzystać jedynie z czystej energii, która nie oddziałuje negatywnie na środowisko.

Połączenie pompy ciepła i fotowoltaiki

Współpraca pomiędzy pompą ciepła a panelami fotowoltaicznymi jest niezwykle korzystnym rozwiązaniem, biorąc pod uwagę samą ekologię, jak i kwestie finansowe. Pompy ciepła używają odnawialnych źródeł energii, jednakże ich sprężarki wymagają do działania ok. 20 procent energii elektrycznej. Ta właśnie energia może zostać pobrana z paneli fotowoltaicznych. Inwestycja ta pozwala na zredukowanie kosztów ogrzewania domu, finansowy wzrost wartości budynku, brak kosztów inwestycyjnych wynikających z użytkowania kotłowni czy magazynu opału. Warto połączyć instalacją fotowoltaiczną z pompą ciepła, aby pomóc środowisku naturalnemu, a przy tym zaoszczędzić jeszcze więcej pieniędzy.

Czy fotowoltaika to faktycznie przyszłość, czy chwilowy trend?

Całemu światu zależy na ograniczenie emisji CO2 i zrezygnowanie z klasycznych metod uzyskiwania energii. Przyszłośc fotowoltaiki zależy w dużej mierze od światowych trendów związanych z ochroną środowiska. W związku ze zmianą klimatu i coraz większym smogiem wiele osób stawia sobie za najważniejszy cel ochronę środowiska. Fotowoltaika z czasem będzie coraz powszechniejszą inwestycją. Ma ona bardzo świetlaną przyszłość, a dzięki wdrążeniu wielu form wsparcia w postaci różnych programów, jest to rozwiązanie, z których może skorzystać duża grupa osób. Nie trzeba posiadać dużego wkładu własnego, aby zainstalować panele słoneczne. O przyszłości fotowoltaiki zdecydują nie tylko sami politycy, ale również wszystkie osoby, którym coraz bardziej zależ na czystym powietrzu. Aktualne trendy wskazują, że ludzie zmienili tok rozumowania, zaczęli troszczyć się o planetę i zmieniać swoje stare przyzwyczajenia, również te związane z ogrzewaniem domu. Przyszłość fotowoltaiki nie jest więc w żaden sposób zagrożona, a dzięki nowym technologiom, będzie on dalej prężnie się rozwijać, zmieniając świat na lepszy.

  SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI W CELU UZYSKANIA DARMOWEJ WYCENY

  Wypełnienie formularza jest łatwe i szybkie. Nasz przedstawiciel skontaktuje się z Tobą w celu przedstawienia bezpłatnej wyceny.

  Jeśli wolisz sam zadzwonić wybierz nr.

  BIURO - 737 737 994

  Back to top