);">

FREEVOLT AKTUALNOŚCI
I ARTYKUŁY

Bądź na bieżąco z najnowszymi wiadomościami i aktualizacjami na temat pozyskiwania energii słonecznej i FreeVolt.

Projektowanie instalacji fotowoltaicznej

29/12/2020
Bez kategorii
freevolt

W chwili obecnej bardzo dużo słyszy się o fotowoltaice. Niestety w dalszym ciągu nie wiele osób wie, o co w tym tak do końca chodzi. Dlatego postanowiliśmy przybliżyć Państwu trochę bardziej ten temat. Otóż fotowoltaiką określa się nic innego, jak panele, dzięki którym istnieje możliwość przemiany energii promieniowania słonecznego w energię elektryczną. Panele fotowoltaiczne w dzisiejszych czasach czasach stają się coraz bardziej popularne, ponieważ dzięki nim można zaoszczędzić nie tylko dużą ilość energii elektrycznej, ale również pieniędzy.

Fotowoltaika

Fotowoltaika charakteryzuje się przede wszystkim tym, że może być zastosowana zarówno w gospodarstwach domowych, jak również w przedsiębiorstwach. Dzięki niej mamy po prostu o wiele tańszy prąd w gniazdkach, który może być pożytkowany w takim samym stopniu, jak prąd, który jest pobierany od dostawców prądu. Aczkolwiek podstawową różnicą jest tutaj kwestia finansowa, ponieważ za prąd od dostawcy musimy niekiedy zapłacić sporą ilość pieniędzy, oczywiście w zależności o ilości spożytkowanego prądu. Z kolei fotowoltaika wytwarza nam prąd bezpłatnie poprzez zamianę promieniowania słonecznego na energię elektryczną. Jest więc to nie tylko tani sposób wytworzenia prądu, ale również szybki. Istotną kwestią jest także to, że prąd, który został przez nas wytworzony, a nie został w pełni spożytkowany może być sprzedany do jednego z wielu dystrybutorów energii elektrycznej. W związku z tym pozwala to działanie nie tylko na zaoszczędzenie dużej ilości pieniędzy, ale również na ich dodatkowe zarobienie. I to właśnie w głównej mierze z tego powodu panele fotowoltaiczne stały się tak bardzo popularne na całym świecie. Do głównych zalet fotowoltaiki należy zaliczyć w szczególności takie kwestie jak: pozyskiwanie darmowego prądu z energii słońca, posiadanie ponad 25 lat gwarancji na produkcję, jak również profity płynące z bezobsługowości fotowoltaiki (nic nie trzeba wymieniać). Należy także zaznaczyć, iż opłacalność fotowoltaiki stale rośnie. Do końca 2020 roku Polska ma obowiązek przejścia na częściowo Odnawialne Źródła Energi, w związku z tym popyt na fotowoltaikę będzie jeszcze znacznie większy niż dotychczas. Panele fotowoltaiczne, które charakteryzują się mocą 1kWp są w stanie wytworzyć w ciągu jednego roku kalendarzowego nawet do 1100 kWp energii elektrycznej. Jest to więc bardzo duża ilość.

Instalacja fotowoltaiczna

Instalacja fotowoltaiczna działa na podstawie ogniw fotowoltaicznych. Inaczej mówiąc chodzi tutaj przede wszystkim o to, że minimalna jednostka światła, która pada na ogniwo fotowoltaiczne jest w stanie pochłaniać krzem oraz wybijać elektron, który ze swojej pozycji zmusza go do ruchu. Należy również zaznaczyć, iż instalacja fotowoltaiczna odznacza się również tym, że może ona funkcjonować w systemie on-grid, jak również może funkcjonować w systemie off-grid lub funkcjonować w systemie hybrydowym. Trzeba także pamiętać o tym, że w przypadku zastosowania instalacji fotowoltaicznej w systemie on-grid jest możliwość integrowania tej instalacji z siecią energetyczną, która następnie następnie jest zużywana na bieżąco, a nadwyżki energii, która została wyprodukowana i została zmagazynowana trafiają do sieci energetycznej najbliższego dostawcy prądu. Wobec tego mam możliwość pozyskania dodatkowego źródła dochodu. Natomiast, jeżeli chodzi o instalację fotowoltaiczną, która funkcjonuje na podstawie systemu off-grid to należy zaznaczyć, iż charakteryzuje się ona przede wszystkim tym, że instalacja fotowoltaiczna pracująca na bazie tego systemu nie jest podpięta w sieć, a wytworzona na jej podstawie energia elektryczna zostaje magazynowana w specjalnych akumulatorach. Należy również zaznaczyć to, iż w obecnych czasach największą popularnością cieszą się instalacje fotowoltaiczne, które są oparte na systemie hybrydowym. Otóż system hybrydowy przy instalacjach fotowoltaicznych charakteryzuje się w szczególności tym, że instalacja taka może być wpięta do sieci publicznej, jak również może być zintegrowana z magazynem energii. Jest więc to bardzo duże ułatwienie, ponieważ pozwala ono na zaoszczędzenie dużej ilości pieniędzy oraz czasu. Trzeba również pamiętać, że instalacja fotowoltaiczna, która jest oparta na systemie hybrydowym daje możliwość zwiększenia autokonsumpcji, a także zwiększenie opłacalności takiej inwestycji. Magazyn energii przy zastosowaniu systemu hybrydowego daje również gwarancję zwiększenia niezależności od dostawców energii elektrycznej, jak również daje gwarancję na zabezpieczenie się w razie nieoczekiwanych przerwach w dostawie prądu, co bardzo często się zdarza.

Zastosowanie instalacji fotowoltaicznej nie wymaga wymiany istniejącej już instalacji elektrycznej. Natomiast w sytuacji, gdy jesteśmy dopiero na etapie budowy domu warto pomyśleć o zastosowaniu wyłącznie instalacji fotowoltaicznej, ponieważ w takiej sytuacji należy dokładnie przemyśleć wiele istotnych kwestii, a mianowicie przykładowo takich, w jakim miejscu należy zamontować inwerter, jak również licznik i zabezpieczenia AC oraz zabezpieczenia DC. Jest to więc niezwykle istotne w tym konkretnym przykładzie. Najlepszym rozwiązaniem w takiej sytuacji będzie konsultacja z odpowiednim specjalistą z dziedziny fotowoltaiki, który w odpowiedni sposób doradzi miejsce na falownik, a także rozplanuje w umiejętny sposób okablowanie instalacji, aby nie było one dokuczliwe dla mieszkańców danego domu.

Zasady działania i projektowania instalacji fotowoltaicznej?

Otóż zasada działania instalacji fotowoltaicznej opiera się przede wszystkim na tym, że promienie słoneczne padają na panele fotowoltaiczne, a w następstwie przyczyniają się one do zamiany energii słonecznej w energię elektryczną. Instalacja fotowoltaiczna, aby w odpowiedni sposób funkcjonować potrzebuje wyłącznie światła słonecznego. A właściwie nośnika oddziaływań elektrycznych, czyli fotonu. Należy także zaznaczyć, iż to właśnie cząstka powoduje wprawianie w ruch elektrony, dzięki którym jest możliwość powstawania napięcia elektrycznego. Trzeba też pamiętać o tym, że instalacja fotowoltaiczna charakteryzuje się również tym, że prąd stały, który jest wyprodukowany z paneli fotowoltaicznych wędruje w pierwszej kolejności do falownika, a następnie zamieniany jest w prąd zamienny, czyli dokładnie taki, jak w gniazdku. Dlatego też, dzięki temu wyższemu napięciu istnieje możliwość pobierania darmowego prądu ze słońca, jak również wypierania z domu prądu sieciowego. Jeżeli chodzi o kwestię kosztów związanych z instalacją fotowoltaiczną to należy zaznaczyć przede wszystkim to koszt ten zależy w szczególności od rozmiaru danego systemu, na którym oparta zostanie taka instalacja. Otóż, do mocy instalacji fotowoltaicznej dobierana zostaje moc instalacji, a co za tym idzie moc dobierana do całorocznego korzystania z takiej instalacji. Natomiast na koszt instalacji wpływa również kilka innych czynników, do których można zaliczyć takie kwestie jak: rodzaj wykorzystanych komponentów, miejsce montażu, a także rodzaj pokrycia dachu, na którym zostanie umieszczona instalacja w efekcie finalnym. Czynniki te są jedne z głównych, które weryfikują końcowy rozrachunek. Jeżeli chodzi o kwestię żywotności instalacji fotowoltaicznej to należy zaznaczyć, iż może ona posłużyć nawet przed okres do 30 lat bez potrzeby jakiekolwiek wymiany poszczególnych części podczas trwania tego okresu. Jest więc to niezwykle opłacalne oraz komfortowe rozwiązanie. System fotowoltaiczny jest praktycznie w całości samoobsługowy i po montażu nic więcej nie trzeba z nim robić, pracuje on sam na siebie. A wszystko to za sprawą tego, że instalacja fotowoltaiczna nie posiada w swoim składzie żadnych elementów ruchomych. W związku z tym jest w pełni odporna na jakiekolwiek awarie, jak również jest odporna na jakiekolwiek niekorzystne czynniki atmosferyczne. Decydując się na zastosowanie tego rozwiązania u siebie w domu każdy może mieć pewność, że przetworzony prąd będzie wyłącznie najwyższej jakości. Trzeba również zaznaczyć, iż instalacja fotowoltaiczna jest w pełni bezpieczna nie tylko dla zdrowia człowieka, ale również dla środowiska.

W przypadku projektowania instalacji fotowoltaicznej w pierwszej kolejności bierze się pod uwagę lokalizację, w której ma ona zostać umieszczona. Następnie należy obliczyć ilość zużywanej energii w ciągu danego roku kalendarzowego. Potem trzeba zacząć od obliczenia wielkości powierzchni na jakiej instalacja fotowoltaiczna ma zostać umieszczona oraz od sprecyzowania rodzaju dachu. Nie można zapominać także o sprecyzowaniu typu zastosowanego w obrębie dachu poszycia. Podczas projektowania instalacji fotowoltaicznej należy pamiętać również o tym, że wszystkie aspekty z tym działaniem związane zostały przeanalizowane w sposób rzetelny i aby została przetworzona jak największa liczba danych, ponieważ wyłącznie dzięki takiemu działaniu instalacja fotowoltaiczna będzie mogła w pełni usatysfakcjonować jej przyszłych użytkowników. Niezwykle istotną kwestią jest również to, aby każdy klient, który zdecydował się na zaprojektowanie instalacji fotowoltaicznej miał możliwość wcześniejszego podglądu, jak ona rzeczywiście będzie wyglądać. Zarówno od strony technicznej, jak i od strony wizualnej. Projekt instalacji fotowoltaicznej na samym początku musi uwzględniać przede wszystkim schemat budynku, który jest naniesiony w odpowiednim programie komputerowym. Projekt taki musi być odpowiednio wkomponowany we wszystkie strony świata, aby mógł w jak największym stopniu oddawać rzeczywisty wygląd. Należy również pamiętać o tym, że projektowanie instalacji fotowoltaicznej koncentruje się także na określeniu pożądanego pułapu uzyskiwanej przez dany system fotowoltaiczny mocy. Jeżeli chodzi o kwestię odnoszącą się do ostatniego etapu podczas projektowania instalacji fotowoltaicznej to trzeba tutaj zaznaczyć, iż etap ten powinien uwzględniać sprecyzowane rozplanowanie danej lokalizacji konkretnych modułów odnoszących się do takiego systemu w całym obrębie obszaru montażu. Nie można również zapominać o tym, że na bazie uzyskanych w tym procesie wniosków istnieje możliwość także innych decyzji, które będą mogły dotyczyć na przykład schematu instalacji fotowoltaicznej podzielonej na więcej niż jedną strefę, ale również na możliwość zastosowania odpowiednich optymalizatorów, które będą przyczyniać się do wymuszania w jeszcze większym stopniu pracy na poziomie identycznych paneli PV. Rozwiązanie to będzie więc odpowiednie dla nawet najbardziej wymagających klientów. Trzeba również pamiętać o tym, że projektowanie instalacji fotowoltaicznej uwarunkowane jest także od wyliczenia zysku generowanego przez dany system, który ma zostać potencjalnie włączony do instalacji. Odpowiednia instalacja fotowoltaiczna to przede wszystkim taka, która pozwoli na pokrycie całorocznego zapotrzebowania na energię elektryczną. Oczywiście biorąc pod uwagę wszystkie pozostałe czynniki, do których należy zaliczyć w szczególności kwestię dotyczącą wydajności inwertera, bądź ewentualnych zabrudzeń paneli.

  SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI
  W CELU UZYSKANIA DARMOWEJ WYCENY

  Wypełnienie formularza jest łatwe i szybkie. Nasz przedstawiciel skontaktuje się z Tobą w celu przedstawienia bezpłatnej wyceny.

  Jeśli wolisz sam zadzwonić wybierz nr.

  BIURO
  - 737 737 994

  Back to top