);">

FREEVOLT AKTUALNOŚCI
I ARTYKUŁY

Bądź na bieżąco z najnowszymi wiadomościami i aktualizacjami na temat pozyskiwania energii słonecznej i FreeVolt.

Magazyn energii- czym jest i czy warto go mieć?

31/12/2020
Bez kategorii
freevolt

Magazyny energii elektrycznej pozwalają na przechowywanie prądu, kiedy produkcja jest wyższa aniżeli jego zużycie. Zgromadzone nadwyżki można wykorzystać w czasie zwiększonego zapotrzebowania. Magazyny energii mogą mieć duże znaczenie na przyszłość rynku energetyki w naszym kraju.

Czym jest i jak działa magazyn energii?

Magazyn energii jest to urządzenie, którego celem jest gromadzenie wytworzonego prądu. Tego rodzaju sprzęt zyskuje coraz większą popularność, przede wszystkim dzięki instalacjom fotowoltaicznym. Zazwyczaj produkowana przez instalację fotowoltaiczną energia, jest zużywana na bieżące potrzeby, a przy tym zaistniała nadwyżka jest dostarczana do sieci energetycznej. W przypadku kiedy panele słoneczne nie są w stanie wytworzyć potrzebnej ilości energii, można skorzystać z wytworzonej we wcześniejszym czasie nadwyżki. Jednakże trzeba pamiętać o tym, iż za takie przechowywanie energii, zakład energetyczny pobiera 20 lub 30 procent owej nadwyżki. Magazyn energii pozwala temu uniknąć. Wytworzona przez panele fotowoltaiczne energia elektryczna trafia do akumulatorów, gdzie jest przechowywana w postaci substancji chemicznej. Kiedy chcemy skorzystać z nadwyżki energii, wówczas jest ona na nowo przekształcana i przesyłana w postaci energii elektrycznej.

Dlaczego magazyny energii są przydatne w instalacji fotowoltaicznej?

Magazyn energii pozwala na wykorzystywanie energii elektrycznej w odmiennym momencie, aniżeli jest ona wytwarzana w instalacji. Taką sytuację nazywa się „odłożeniem konsumpcji energii elektrycznej w czasie”. A więc nadwyżkowy prąd solarny wytworzony za dnia, przekierowywany jest do magazynu energii. Jeśli zapotrzebowanie gospodarstwa domowego jest wyższe niż poziom generowanej energii, wówczas korzysta się z takiego magazynu. Bezpośrednie zużycie prądu na potrzeby własne domostwa zazwyczaj wynosi jedynie 30 procent, gdyż w okresie, kiedy produkcja prądu jest najwyższa (w ciągu dnia), nikogo nie ma w domu. Właśnie dlatego dobrą propozycją jest zmagazynowanie części energii elektrycznej, która nie może zostać spożytkowana na bieżące potrzeby i sięgnięcie po nią, kiedy produkcja prądu jest niższa. Istnieją dwa sposoby magazynowana energii, może to być instalacja niepodłączona do sieci publicznej (off-grid) czy też podłączona do sieci (on-grid). Jeśli chodzi o system wyspowy, w tym przypadku nie można pobierać energii elektrycznej z sieci, warto więc zainwestować w magazyn energii, aby mieć w każdym momencie możliwość wykorzystania energii elektrycznej. Magazyny energii znajdują również zastosowanie w systemach on-grid. Pomimo tego, iż można pobrać nadwyżkę energii z sieci, to jednak wybiera się coraz częściej to rozwiązanie. Jest ono przydatne, między innymi podczas awarii sieci energetycznej, wówczas ma się cały czas dostęp do energii elektrycznej z magazynu, kiedy instalacja nie wytwarza odpowiedniej ilości energii.

Magazyn energii elektrycznej- komu jest polecany?

Magazyn energii jest propozycją zarówno dla przedsiębiorców, rolników, jak i prosumentów. To rozwiązanie dla wszystkich osób, które chcą mieć cały czas dostęp do energii elektrycznej i zgromadzić jej jak najwięcej, minimalizując straty, które można zauważyć podczas pobierania zgromadzonej energii w sieci.

Czy warto zainwestować w magazyn energii?

Magazyn energii niesie ze sobą wiele korzyści. Przede wszystkim wybierając takie rozwiązanie, możemy gromadzić energię w magazynie i nie oddawać jej części zakładom energetycznym. Niestety nawet 20 czy 30 procent wytworzonej energii przechowywanej w sieci, nie trafia do nas z powrotem. Oprócz tego jesteśmy w stanie uniezależnić się energetycznie, nawet kiedy nie będzie prądu w sieci, my będziemy mieli do niego cały czas dostęp. Taka energia elektryczna z magazynów może być używana również wszędzie tam, gdzie nie ma dostępu do sieci, czyli w domku na działce, czy domku letniskowym. Magazyn energii jest propozycją dla osób, które nie zużywają za dnia zbytnio energii, jednak chcą w całości zużytkować na własne potrzeby. To polecana opcja wszędzie tam, gdzie następują częste przerwy w zasilaniu. Magazyny energii mają wiele zalet, a przede wszystkim:

 • dzięki nim, można zmaksymalizować wykorzystanie wyprodukowanej energii, akumulator sprawia, że cała energia pozostaje do naszego zużycia
 • nie musimy obawiać się przerw w dostawie w prądu, gdyż zawsze mamy do niego dostęp
 • pokryjemy zapotrzebowanie na energię elektryczną, nawet w szczytowych momentach
 • dbamy o otaczające środowisko, gdyż energia wyprodukowana dzięki instalacji i przechowywana w magazynie, jest całkowicie ekologiczna
 • możemy wybrać pojemność baterii, w zależności od indywidualnych potrzeb
 • możliwość zastosowania magazynu we wszystkich miejscach, gdzie nie ma dostępu do sieci elektrycznej
 • niezależność energetyczna
 • pozbycie się zakłóceń, które obniżają jakość energii oraz zminimalizowanie skutków przeciążeń w sieci

Rynek fotowoltaiki cały czas intensywnie się rozwija, a baterie są w stanie magazynować coraz większą ilość energii. Zwiększają się parametry zarówno pojemnościowe, jak i mocowe. Zmianie ulega także żywotność takich urządzeń. Dzięki temu, ceny także powoli ulegają zmniejszeniu. Na rynku najczęściej wybierane są akumulatory litowo- jonowe i te wyprodukowane w technologii LiFePO.

Domowe magazyny energii

Z magazynów energii mogą korzystać gospodarstwa domowe, dzięki czemu przechowywane będa nadwyżki energii i zużywane w okresie wzmożonego zapotrzebowania, kiedy instalacja nie wytwarza odpowiedniej ilości energii elektrycznej. W ten sposób gospodarstwo może osiągnąć nawet 90 procent samowystarczalności energetycznej, co jest dużą zaletą.

Magazyny energii dla gospodarstw rolnych

Magazyny energii mogą być także użytkowane w gospodarstwach rolnych. Dzięki nowym technologiom, cała produkcja rolna będzie przebiegać sprawniej, a także zwiększą się jej zyski. Jednakże innowacyjne urządzenia i rozwiązania, zwiększają także zapotrzebowanie na energię elektryczną, co wiąże się z wysokimi rachunkami za prąd. Oprócz tego, należy wziąć pod uwagę stały wzrost cen prądu. Niestety przez wysokie koszty utrzymania gospodarstwa, zmniejsza się opłacalność takiej działalności. Fotowoltaika może znacząco zmniejszyć koszty energii elektrycznej, rolnikom poleca się zainwestować dodatkowo w magazyn energii. Nagły brak prądu może przynieść wiele strat, a więc warto mieć dostęp do energii z baterii. Instalacja fotowoltaiczna wraz z magazynem, da stały dostęp do energii elektrycznej, pokryje bieżące zapotrzebowanie gospodarstwa i zgromadzi wytworzone nadwyżki w celu późniejszego wykorzystania.

Magazyny energii dla firm

Na magazyn energii decydują się zwłaszcza firmy, które posiadają instalację fotowoltaiczną o mocy powyżej 50 kWp, gdyż takie przedsiębiorstwa nie mogą korzystać z sytemu opustów. Firmy decydujące się na takie inwestycje, nie tylko mogą wykorzystać całą wytworzoną energię elektryczną bez żadnych strat, ale także nie musza obawiać się awarii i zjawisk atmosferycznych, przez które zostały by odcięte od dostawy prądu. Systemy magazynowania energii dla dużych odbiorców nazywane są systemami ESS, czyli Energy Solar Systems. W wielu firmach nagła awaria dostawy energii może przynieść bardzo niekorzystne skutki. Niektóre urządzenia, jak między innymi sprzęty chłodnicze, muszą działać nieustannie. Aby zabezpieczyć się, przed możliwymi stratami, warto zainwestować właśnie w magazyn energii.

W jaki sposób wybrać magazyn energii?

Magazyn energii powinien być dobrany do naszych indywidualnych potrzeb i wymagań. Podczas wyboru takiego rozwiązania, najlepiej zwrócić uwagę na parę ważnych czynników, takich jak:

 • technologia– do wyboru jest wiele magazynów energii wyprodukowanych w różnych technologiach można postawić na te wiodące na tynku, czyli akumulatory kwasowo-ołowiowe albo litowo-jonowe. Akumulatory kwasowo-ołowiowe są dużych rozmiarów i odznaczają się sporą wagą, aczkolwiek są najbardziej doceniane przez odbiorców. Drugi rodzaj zyskuje powoli coraz większe uznanie, przede wszystkim ze względu na wysoką wydajność i niewielką wagę.
 • pojemność baterii– pojemność akumulatora przedstawiona jest w jednostce kWh i ukazuje, jaką ilość energii można uzyskać z pełno naładowanego magazyny. Zazwyczaj w instalacjach gospodarstwa domowego polecane są magazyny o wielkości od 3 do 10 kWh, są one w zupełności wystarczające. W wielu przypadkach pokazywana jest również pojemność nominalna, czyli ta całkowita, której zazwyczaj nie można w całości uzyskać.
 • koncepcje akumulatorów– modele tych urządzeń różnią się przede wszystkim zastosowanymi komponentami, niekiedy są one dedykowane jako rozwiązanie do nowych instalacji, albo stanowią dopełnienie już istniejącego systemu.
 • wymagane miejsce– akumulatory litowo-jonowe, tak samo jak kwasowo-ołowiowe mają różne wymagania co do potrzebnego miejsca instalacji. Należy więc wiedzieć, gdzie może być zlokalizowany taki magazyn i gdzie można go ustawić.
 • pełne cykle– pełny cykl jest to operacja pełnego naładowania akumulatora oraz jego rozładowania aż do poziomu głębokości rozładowania. Niekiedy może się ona składać z paru cyklu częściowych. Akumulator w czasie trwania gwarancji powinien osiągnąć oczywiście maksymalną liczbę cyklu. Jeśli chodzi o ogniwa litowo-jonowe jest to około 10 tysięcy cykli ładowania, które przypadają na około 5 do 8 lat.
 • gwarancja– obejmuje ona zarówno wady produkcyjne, jak i uszkodzenia materiału. Jest ona kwestią indywidualną i zależy od danego producenta, zazwyczaj wynosi ona do 10 lat. Gwarancja będzie rozpatrywana tylko i wyłącznie kiedy instalacja oraz serwis instalacji fotowoltaicznej będzie przeprowadzany przez instalatora z odpowiednimi uprawnieniami.

Magazyny energii w domowym zastosowaniu- jaką mają przyszłość?

Ze względu na plany wyznaczone przez Unię Europejską, mające na celu zwiększenie udziału OZE w produkcji energii, zwiększa się zainteresowanie innowacyjnymi metodami przechowywania energii. Magazyny energii są coraz bardziej wydajne, a przy tym dostępne dla coraz większych grup odbiorców. Przechowywanie wytworzonej energii jest niezbędne dla poprawy bezpieczeństwa energetycznego oraz dynamizacji energetyki odnawialnej. Dalszy rozwój OZE nie będzie praktycznie możliwy bez magazynowania energii. Takie urządzenia mają wielką przyszłość i są wprost niezbędne do zmieniania i unowocześniania energetyki w naszym kraju, jak i energetyki na całym świecie. Ponadto urządzenia mające za zadaniem magazynowanie energii, zmniejszają problem związany z nieprzewidywalnością wytwarzania energii z OZE, dzięki nim można uzyskać niezależność energetyczną i zwiększyć do maksimum wykorzystanie prądu z OZE. Aktualnie magazyny energii nie są aż tak powszechne, jednak ich tematyką interesuje się coraz więcej osób, nie tylko tych prywatnych, ale również firm i rolników. Prawdopodobnie wraz z rozwojem technologii, dzięki akumulatorom możliwe będzie zdecentralizowanie system energetycznego, a energia z sieci będzie używana jedynie w nagłych przypadkach, jako opcja ratunkowa. Magazyny energii są dużym krokiem naprzód w energetyce i okazują się niezwykle pomocnym i skutecznym rozwiązaniem.

  SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI
  W CELU UZYSKANIA DARMOWEJ WYCENY

  Wypełnienie formularza jest łatwe i szybkie. Nasz przedstawiciel skontaktuje się z Tobą w celu przedstawienia bezpłatnej wyceny.

  Jeśli wolisz sam zadzwonić wybierz nr.

  BIURO
  - 737 737 994

  Back to top