);">

FREEVOLT AKTUALNOŚCI
I ARTYKUŁY

Bądź na bieżąco z najnowszymi wiadomościami i aktualizacjami na temat pozyskiwania energii słonecznej i FreeVolt.

Klasyczny inwerter czy mikroinwerter – co wybrać?

03/01/2021
Bez kategorii
freevolt

Prąd stały powstający w fotoogniwach nie może być używany do zasilania domowych urządzeń, z tego względu niezbędne jest jego przetworzenie do napięcia nominalnego 230 V oraz częstotliwości 50 Hz. Właśnie do tego celu zostały stworzone inwertery, nazywane również falownikami. Inwerter należy do jednych z najważniejszych komponentów całej instalacji, jest on niezbędnym elementem do prawidłowego działania systemu. Na rynku wybierać można spośród różnych rodzajów falowników, do wyboru mamy klasyczny inwerter lub tak zwany mikroinwerter. Warto zapoznać się bliżej z obydwoma typami falowników.

Instalacje fotowoltaiczne z inwerterami- ile kosztują i czy są opłacalne?

Osoba decydująca się na montaż paneli słonecznych powinna wziąć pod uwagę, że system wyposażony w parę mikroinwerterów jest kosztowniejszy, aniżeli instalacja mająca tylko jeden klasyczny falownik. Różnica jest bardzo widoczna i może wynosić nawet parę tysięcy złotych. Z tego względu, jeśli inwestor chce zamontować możliwie tanią instalację fotowoltaiczną, powinien postawić na standardowy falownik. Jednakże często zdarza się, że na instalacji pojawia się zacienienie, wpływające na zmniejszenie jej skuteczności. W takim wypadku przydadzą się mikroinwertery.

Klasyczny inwerter

Inwerter określany mianem falownika jest to specjalistyczne urządzenie, którego zadaniem jest przemiana uzyskanego z instalacji prądu stałego, na prąd zmienny. Panele słoneczne pobierają energię z promieniowania, dzięki której potrafią wytworzyć napięcie stałe, jednakże w domowej instalacji obecny jest prąd naprzemienny. Dzięki inwertorowi można dopasować napięcie, aby to właściwie znalazło się w gniazdkach, z których użytkownicy instalacji korzystają  codzienne. Urządzenie to działa w sposób automatyczny w czasie rzeczywistym, z tego względu możliwy jest swobodny dostęp do prądu, w dowolnym momencie. Prąd nie różni się niczym, od tego, który jest dostarczany przez zakład energetyczny do domu. Istnieje parę rodzajów falowników:

1. Inwerter on-grid– czyli falownik, który może działać z siecią energetyczną, czyli możliwe jest oddanie do niej wszelkich nadwyżek produkowanych przez panele słoneczne.

2. Inwerter off-grid czyli tak zwany falownik wyspowy, wyposażony w akumulator, w którym magazynowana jest nadwyżka wyprodukowanej przez system energii. Dzięki niemu ma się stały dostęp do prądu, nawet kiedy panele nie wytwarzają wystarczającej ilości na potrzeby gospodarstwa.

3. Inwertery hybrydowe– są w stanie pracować z akumulatorami, ale również z siecią energetyczną.

Inwertery różnią się od siebie, posiadają mocą. Powinna zostać ona dopasowana do potrzeb gospodarstwa domowego czy przedsiębiorstwa. Przed ich montażem, należy wyliczyć zapotrzebowanie na energię. Falownik musi mieć taką samą moc, jaka wynosi maksymalna moc elektryczna produkowana przez panele. W ten sposób można zapewnić sobie najwyższa wydajność i zredukować ewentualne straty.

Do czego jeszcze służy inwerter?

Zadaniem tego urządzenia jest nie tylko zmiana napięcia produkowanej przez panele energii. Ma on również wiele innych funkcji. Ze względu na synchronizację między falownikiem a panelami, to właśnie od odpowiada za przechowywanie ważnych informacji eksploatacyjnych. Do tych danych można zaliczyć: informacje o zdarzeniach oraz błędach elektrowni, parametry techniczne. W przypadku falowników on-grid urządzenie magazynuje także informacje o ilości nadwyżek energii, jaka została zmagazynowana w akumulatorze czy przesłana do sieci energetycznej. W ten sposób można dokładnie określić, ile pieniędzy została zaoszczędzonych. Nowoczesne inwertery można, co więcej, obsługiwać przy użyciu specjalnej aplikacji mobilnej. Jest to bardzo wygodne i łatwe. Dzięki aplikacji można podejrzeć aktualny status działania paneli z dowolnego miejsca, wystarczy mieć jedynie dostęp do internetu. Bardzo ważny jest regulator ładowania, czyli MPPT. Za jego pomocą można zwiększyć skuteczność całej instalacji fotowoltaicznej, gdyż pobiera informacje z największego punktu mocy paneli, po czym przystosowuje się do jego wartości. Pozwala to na tworzenie o 15-20 procent większej ilości energii, aniżeli w modelach bez MPPT.

Mikroinwerter

Dużą popularnością zaczynają cieszyć się tak zwane mikroinwertety. Takie falowniki zostały opracowane do działania z 1,2 albo 4 modułami fotowoltaicznymi. W przypadku kiedy budynek ma dach o regularnym kształcie, natomiast wokół niego nie ma żadnych obiektów zacieniających, takich jak inne budynki czy drzewa, wówczas można wybrać instalacją z klasycznym inwerterem. Jednakże dla dachów o bardziej skomplikowanej budowie, z jaskółkami, a także z częściowym zacienienie powierzchni, zostały opracowane mikroinwertery. W tych urządzeniach każdy z modułów pracuje niezależnie, co pozwala na znaczne zwiększenie uzysku energii i jest w takiej sytuacji bardziej opłacalnym wyborem, aniżeli tradycyjny inwerter.

W jaki sposób działa mikroinwerter?

Jeśli chodzi o sam mechanizm działania, urządzenia te mają również na celu przemienić częstotliwość prądu. Mikroinwertery służą do przekształcania prąd stały wytworzony przez panele słoneczne na prąd zmienny, czyli taki sam, jaki płynie w sieci elektrycznej. Dzięki tym urządzeniom energia wywodząca się z promieni słonecznych staje się energią, która może zostać wykorzystana na potrzeby gospodarstwa domowego czy przemysły. Należy mieć na uwadze, iż w klasyczne instalacji panele fotowoltaiczne połączone są ze sobą w sposób szeregowy, przez co tworzą one jedną linią, natomiast prąd stały wytwarzany przez moduły jest wspólnie zamieniany na prąd zmienny przy pomocy jednego inwertera. Co ważne, każdy panel, działa z taką samą mocą, gdyż w innym przypadku każdy panel systemy działa z mocą, z jaką funkcjonuje najsłabsze ogniwo. Właśnie dlatego dane panele muszą być połączone ze sobą na jednej ścianie oraz dostawać taką samą ilość promieni słonecznych. Jednak w wielu sytuacjach zdarza się, iż cień przesuwający się nawet po tylko jednym panelu, oddziałuje na inne, zmniejszając ich efektywność. Jeśli instalacja ma na wyposażeniu mikroinwerter, wówczas dane panele fotowoltaiczne posiadają swoje własne przemienniki częstotliwości, które to połączone są w sposób równoległy. A więc działają one niezależnie od siebie. A najważniejszy jest fakt, iż nawet w przypadku zacienienia jednego przemiennika, nie oddziałuje on w ogóle na funkcjonowanie całego systemu. Z tego względu mikroinwertery solarne są często stosowane, jeśli występują warunki przejściowego zacienienia, czy kiedy panele słoneczne nie znajdują się na takie samej powierzchni, przez nie nie dostają takiej samej dawki nasłonecznienia.

Jakie są zalety i wady mikroinwerterów?

Zalety mikroinwerterów

1. Monitoring instalacji

Urządzenia te pozwalają na monitoring pracy całego systemu, ale również pojedynku każdego modułu. W ten sposób można szybko znaleźć występującą nieprawidłowość i usunąć ewentualne problemy. Serwisowanie ich jest jednak trochę utrudnione, ze względu na ich dużą ilość. Nie jest to również czynność prosta, nieraz konieczne okazuje się zdjęcie części paneli słonecznych.

2. Żywotność mikroinwerterów

Do tych falowników podłączone są pojedyncze moduły, z tego względu są one w mniejszym stopniu obciążone, aniżeli tradycyjne falowniki. Co za tym idzie, żywotność ich jest dłuższa. Oprócz tego, jeśli dojdzie do uszkodzenia jednego mikroinwertera, można go wymienić, co w przypadku usterki falownika centralnego, mogłoby się okazać dosyć dużym wydatkiem. Należy jednak pamiętać, iż mikrofalowniki znajdują się na zewnątrz, pod modułami, z tego względu są one wystawione na działanie czynników atmosferycznych.

3. Opcja rozbudowy instalacji

W wielu gospodarstwach domowych wzrasta zapotrzebowanie na energię elektryczną, wiąże się to między innymi z użytkowaniem coraz większej ilości urządzeń czy zmianą ogrzewania. Aby instalacja fotowoltaiczna pokryła w całości zapotrzebowanie swoich użytkowników, niezbędna jest czasem jej rozbudowa. Wybór falownika zależy przede wszystkim od maksymalnej mocy wytwarzanej przez panele. Duża rozbudowa instalacji fotowoltaicznej czy klasycznym falowniki powoduje konieczność jego wymiany i dostosowania do nowych warunków. To dosyć kosztowna inwestycja, jednakże w przypadki mikroinwerterów nie ma tego problemu. Każdy dołożony panel ma bowiem swój własny falownik. Instalację z mikroinwerterami o wiele łatwiej rozbudować, jeśli więc planuje się taką inwestycję w przyszłości, lepszą opcją okażą się właśnie mikroinwertery.

Cena instalacji z mikroinwerterem

Tradycyjny falownik jest dosyć drogim komponentem, więc jeśli dojdzie do jego awarii, wymiana tego elementu może pochłonąć wiele funduszy. Instalacja posiadająca na wyposażeniu mikroinwertety jest jeszcze droższa, ale w przypadku awarii któregoś z nich, naprawa nie pochłonie znacznych funduszy. Mikroinwerter jest rozwiązaniem polecanym zwłaszcza w przypadku dachów bardzo wymagających, gdzie klasyczny falownik w ogóle się nie sprawdzi. Niekiedy do prawidłowego działania instalacji z jednym falownikiem, trzeba by było i tak zainstalować optymalizatory, których koszt jest jeszcze wyższy. Dlatego lepiej w tej sytuacji wybrać mikroinwerter.

Wady mikroinwerterów

1. Mikroinwertery narażone są na działanie szkodliwych warunków atmosferycznych.

2. Zwiększone ryzyko awarii, z uwagi na ich sporą ilość zwiększa się prawdopodobieństwo uszkodzenia, któregoś z elementów.

3. Większe ryzyko powstania pożaru- decydując się na instalację z mikroinwerterami, należy liczyć się z tym, iż wykorzystuje się do nich złącza MC4, które są najczęstszą przyczyną incydentów pożarowych.

Kiedy warto zainwestować w mikroinwertery?

Takie urządzenia znajdą zastosowanie między innymi, kiedy montowana jest instalacja o niskiej mocy, czyli do kilku kilowatów. Oprócz tego warto się na nie zdecydować, jeśli na powierzchni dachu występuje problem z zacienieniem modułów fotowoltaicznych. Mikroinwerterjest też dobrą opcją w przypadku dachu, którego powierzchnia jest czasem częściowa zacieniona. Wówczas należy zamontować panele słoneczne pod różnymi kątami i azymutem.

Mikroinwerter czy inwerter?

W większości przypadków najlepszym rozwiązaniem będzie wybór klasycznego inwertera szeregowego. Ze względu na jego niższą ceną i długą żywotność. Jeśli dach ma prostą konstrukcję i zapewnia prosty montaż paneli i co ważne nie jest zacieniony, sprawdzi się w tym wypadku klasyczny falownik. Inaczej sytuacja wygląda w bardziej skomplikowanych i zacienionych konstrukcjach. Mikroinwerter sprawdza się w danych przypadkach, kiedy nie opłaca się inwestować w klasyczny inwerter. Aby domowa instalacja fotowoltaiczna była opłacalna i efektowna, najlepiej skonsultować się z profesjonalistą, który pomoże podjąć decyzję, jaki falownik sprawdzi się w danym przypadku. Przed podjęciem decyzji warto również przeanalizować wszelkie zalet i wady mikroinwertera. Warto wziąć pod uwagę również fakt, czy w przyszłości instalacja będzie jeszcze rozbudowywana, czy może pozostanie bez zmian. W przypadku planowania jej rozbudowania lepszą opcją będzie mikroinwerter. Wybór zależy więc głównie od własnych preferencji, występujących warunków i konstrukcji dachu.

  SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI
  W CELU UZYSKANIA DARMOWEJ WYCENY

  Wypełnienie formularza jest łatwe i szybkie. Nasz przedstawiciel skontaktuje się z Tobą w celu przedstawienia bezpłatnej wyceny.

  Jeśli wolisz sam zadzwonić wybierz nr.

  BIURO
  - 737 737 994

  Back to top