);">

FREEVOLT AKTUALNOŚCI
I ARTYKUŁY

Bądź na bieżąco z najnowszymi wiadomościami i aktualizacjami na temat pozyskiwania energii słonecznej i FreeVolt.

Jak skorzystać z programu dotacji „Mój prąd”, i dlaczego inwestycja w panele fotowoltaiczne jest bardzo opłacalna?

29/12/2020
Bez kategorii
freevolt

Popularność montażu paneli fotowoltaicznych nie pozostawia żadnych wątpliwości – pozyskiwanie i przetwarzanie energii słonecznej w celu wytworzenia energii elektrycznej to duża oszczędność pieniędzy i możliwość realnego wpływu na walkę z globalnym ociepleniem. Pozostaje to jednak inwestycją, na którą nie wszystkich zainteresowanych stać. W celu wsparcia takich osób pojawiły się dotacje które pokrywają część kosztów związanych z zakupem oraz montażem paneli fotowoltaicznych. Jak skorzystać z takich dotacji, i jakie programy przewidziane są dla osób zainteresowanych tematem? Dlaczego warto rozważyć inwestycję w panele fotowoltaiczne?

Rządowy program „Mój prąd” – podstawowe informacje

Wychodząc naprzeciw wyzwaniu jakim jest pokrycie kosztów zakupu oraz instalacji paneli fotowoltaicznych w celu pozyskiwania energii elektrycznej w sposób ekologiczny i przyjazny środowisku, uruchomiony został program rządowy pod nazwą „Mój prąd”, który zakłada dofinansowanie tego przedsięwzięcia w wysokości do 5 tys. złotych. Program zakłada wypłacenie określonej kwoty pieniężnej inwestorom, którzy zdecydowali się na montaż paneli fotowoltaicznych w swoim domostwie lub firmie, dzięki czemu zwraca się część inwestycji. Według ogólnie dostępnych danych, średnia cena montażu instalacji fotowoltaicznej waha się w przedziale od 10 000 zł do 25 000 złotych. Jest to jednak zależne od ilości paneli, indywidualnego zapotrzebowania gospodarstwa domowego na prąd, koszt inwestycji będzie się także różnił w przypadku jedynie częściowej instalacji fotowoltaicznej, która będzie pokrywać jedynie część zapotrzebowania na prąd. Ostateczny koszt zawiera również cenę usługi instalacyjnej przez firmę zewnętrzną, materiałów fotowoltaicznych jak i ich podłączenia. Rządowy program „Mój prąd” jak na razie przewidywał dwie tury składania wniosków o przyznanie dofinansowania, ostatnia zakończyła się 6 grudnia 2020 roku. Według informacji na rządowej stronie internetowej, po wysłaniu wniosku należy zwykle oczekiwać około 4 miesięcy na rozpatrzenie i udzielenie odpowiedzi przez instytucję nadzorującą. Dodatkową formą kontaktu jest również podany adres email, a także możliwość sprawdzenia statusu swojego wniosku poprzez platformę przyjmującą wnioski.

 

Jak skorzystać z dofinansowania w ramach programu „Mój prąd”?

Według wytycznych które pojawiły się wraz z ogłoszeniem poboru wniosków w ramach programu „Mój prąd”, pierwszym i podstawowym kryterium było zainwestowanie w zakup i instalację fotowoltaiczną oraz zakończenie inwestycji. Tym sposobem dofinansowanie przyznawane jest jedynie inwestorom, którzy już dokonali zakupu i instalacji paneli fotowoltaicznych, a zatem ponieśli określone koszty z tym związane. By złożyć wniosek, konieczne jest również posiadanie profilu zaufanego, czyli konta na platformie która po zweryfikowaniu danych obywatela umożliwia mu załatwianie ważnych spraw urzędowych za pośrednictwem Internetu. Złożenie wniosku o dofinansowanie jest możliwe jedynie za pośrednictwem formularza internetowego – wnioski składane w wersji papierowej nie są brane pod uwagę. Złożenie wniosku możliwe jest też przy użyciu platformy e-dowód. Następnie poprzez rządową stronę internetową która zajmuje się poborem wniosków należy rozpocząć jego uzupełnianie, przy jednoczesnym przygotowaniu odpowiednich dokumentów, w tym:

 • faktury za dostawę i montaż instalacji fotowoltaicznej,
 • oświadczenie o dokonanej wpłacie bądź dowód zapłaty,
 • Zaświadczenie Operatora Sieci Dystrybucyjnej potwierdzające datę przyłączenia instalacji PV do sieci wraz z numerem Punktu Poboru Mocy, w którym go zainstalowano,
 • Oświadczenie o samodzielnym montażu instalacji (tylko w przypadku faktycznego samodzielnego montażu)
 • Ewentualne pełnomocnictwo, jeżeli wniosek składany jest w imieniu osoby fizycznej ubiegającej się o dofinansowanie z programu „Mój prąd”.

Należy bardzo dokładnie uzupełnić pola wniosku o swoje dane kontaktowe, adres zamieszkania, oraz inne ważne informacje które wykazane są we wniosku. Istotne jest również podanie użytecznego adresu email, jako że właśnie tam otrzymamy późniejszą informację o rozpatrzeniu naszego wniosku. Następnie należy dodać wszystkie wymagane załączniki w postaci wcześniej przygotowanych dokumentów, oraz podpisać wniosek elektronicznym podpisem zweryfikowanym przez Profil Zaufany w platformie ePUAP. Staranność i dokładność wypełniania wniosku o przyznanie dofinansowania jest bardzo ważne, ponieważ nie ma możliwości późniejszego dokonania zmian czy edytowania dokumentu. Po wysłaniu wniosku należy czekać na odpowiedź która nadejdzie na podany adres email. Czas oczekiwania zwykle wynosi około 4 miesięcy, choć jest to podane jedynie orientacyjnie – informacja o zakwalifikowaniu do programu lub odrzuceniu wniosku przychodzi zwykle o wiele szybciej.

Dla kogo dedykowany jest program „Mój prąd?”

Popularność fotowoltaiki oraz szereg korzyści płynących z takiego rozwiązania powoduje, że wiele osób rozważa wprowadzenie tego rozwiązania do swojego domostwa czy firmy. Jednak konieczność zainwestowania określonej kwoty pieniędzy sprawia, że niestety nie każdy jest w stanie wygospodarować taką sumę, szczególnie że zwykle jest to kilkanaście tysięcy złotych za całość instalacji. Jednym z minusów programu „Mój prąd” jest niestety dość mała kwota dofinansowania, która pokrywa jedynie niewielką część całej inwestycji. Program został powołany z myślą o inwestorach, którzy dokonali już zakupu oraz instalacji całej konstrukcji fotowoltaicznej, i z powodzeniem z niej korzystają. Osoby prowadzące działalność gospodarczą i wprowadzające do niej fotowoltaikę również mogą liczyć na zwrot części kosztów w ramach dofinansowania. Co ciekawe, właściciele więcej niż jednej nieruchomości na której działa instalacja fotowoltaiczna mogą ubiegać się o kolejne dofinansowania, kolejno jedna kwota na jedną nieruchomość. Jako wytyczne podane zostały również informacje, że dopłacie podlegają instalacje fotowoltaiczne o mocy pomiędzy 2kW a 10kW. W tym zakresie mieszczą się niemal wszystkie standardowo oferowane instalacje fotowoltaiczne z przeznaczeniem dla domów jednorodzinnych, nie jest to jednak wskazówka dla osób prowadzących działalność gospodarczą, i ubiegające się o dofinansowanie do swoich firm. Ważną informacją pozostaje również fakt, że o dofinansowanie mogą ubiegać się osoby które poniosły koszty instalacji fotowoltaicznej po 23 lipca 2019 roku – w przypadku kiedy panele fotowoltaiczne zostały zainstalowane wcześniej, wniosek o dofinansowanie zostanie odrzucony. Jako że budżet programu „Mój prąd” przewiduje jak do tej pory finansowanie około 200 tys. instalacji, szybkość składania wniosku jest bardzo ważna, jako że kolejna tura możliwości starania się o dofinansowanie nie jest na razie przewidziana i podana do szerszej wiadomości.

Ile pieniędzy można otrzymać w ramach dofinansowania?

Biorąc pod uwagę koszt całej inwestycji, dofinansowanie nie stanowi realnego wsparcia dla inwestorów, jednak wciąż stanowi jakąś formę pomocy. Budżet programu „Mój prąd” przewiduje dofinansowanie dla wnioskodawców maksymalnie w kwocie do 5 tysięcy złotych, jednocześnie może pokrywać maksymalnie 50 % całego kosztu przedsięwzięcia. W rzeczywistości i biorąc pod uwagę realny wydatek na inwestycję, dofinansowanie pokrywa około ¼ wydatku. Dobrą informacją jest jednak fakt, że kwota udzielona w ramach dotacji z programu „Mój prąd” pozostaje wolna od podatku dochodowego od osób fizycznych – oznacza to, że inwestor którego wniosek zostanie pozytywnie rozpatrzony, otrzyma pełną kwotę dofinansowania. Inaczej natomiast sprawa wygląda w przypadku przedsiębiorców prowadzących swój biznes. Analogicznie, jeżeli wnioskodawca posiada więcej niż jedną nieruchomość, i na każdej z nich skorzystał z paneli fotowoltaicznych, może ubiegać się o kilka dofinansowań na każdą z nich. Warto spróbować wnioskować o dotację w ramach tego programu, nawet jeżeli nie jest to duża kwota – wpływa ona jednak na przyspieszenie zwrotu inwestycji o około 10 lat!

Gdzie zwrócić się o pomoc?

Jeżeli zagadnienie inwestycji fotowoltaicznych jest dla nas zupełnie obce, warto zwrócić się o wsparcie i udzielenie informacji do instytucji lub osób, które będą w stanie wyjaśnić wszelkie niewiadome. Odnawialne źródła energii w Polsce stają się bardzo popularne, i według wstępnych prognoz już w ciągu następnych kilkunastu lat mogą one praktycznie zastąpić sztuczną produkcję energii elektrycznej, co ma ogromny wpływ na środowisko z ekologicznego punktu widzenia. Przedstawiciele firm zajmujących się montażem oraz obsługą paneli i instalacji fotowoltaicznych będą dobrym wyborem dla osób wstępnie zainteresowanych – wyjaśnią oni jak działają takie konstrukcje, jakie są zalety inwestycji i dlaczego warto zdecydować się na ich wybór, szczególnie jeżeli zależy nam na optymalizacji dotychczasowych rachunków za prąd. Biorąc pod uwagę fakt, że według prognoz do 2030 roku rachunki za prąd mogą zwiększyć się nawet o 100 %, jest to bardzo korzystne rozwiązanie dla naszych portfeli! Jeżeli chodzi o pomoc przy kompletowaniu dokumentów i załączników oraz wypełnianiu samego wniosku, warto zwrócić się o wsparcie do dedykowanych placówek rządowych oraz za pośrednictwem formularzy kontaktowych i infolinii, których dane dostępne są na stronach internetowych.

Dlaczego Fotowoltaika jest korzystnym rozwiązaniem?

Długofalowe inwestowanie swoich pieniędzy z pewnym zyskiem to marzenie każdego poważnego inwestora – instalacja paneli fotowoltaicznych zdecydowanie należy do takich inwestycji. Mimo początkowych kosztów związanych z zakupem, instalacją oraz uruchomieniem całej konstrukcji, późniejsze rachunki za prąd zdecydowanie będą najlepszym zwrotem zainwestowanych pieniędzy. Pozyskiwanie energii słonecznej i przetwarzanie jej na prąd elektryczny pozwala zdecydowanie obniżyć zużycie klasycznego prądu dostarczanego przez elektrownię, a zatem mamy realny wpływ na zmniejszenie zanieczyszczenia środowiska, dodatkowo płacąc mniej w comiesięcznym rozrachunku. Największym plusem całego przedsięwzięcia jest właśnie optymalizacja kosztów związanych z zużywaniem prądu z elektrowni – energia słoneczna która wchłaniana i przetwarzana jest przez panele jest zupełnie darmowa, a daje użytkownikom prąd. Panele fotowoltaiczne można wybrać obecnie w kilku kolorach, zatem będą dobrze pasować np. do dachu na którym zostaną umieszczone. Dodatkowym plusem instalacji fotowoltaicznych jest praktycznie całkowita niezależność energetyczna, jako że nasza instalacja dostarcza prąd bez względu na elektrownie i ich wydajność. Dodatkowo nie odczujemy podwyżek za prąd które przewidywane są w najbliższych latach, a z którymi muszą liczyć się niestety osoby korzystające jedynie z prądu z elektrowni. Fotowoltaika to zdecydowanie pewna przyszłość polskiej gospodarki elektrycznej, a skorzystanie z programu dofinansowań „Mój prąd” pozwala zwrócić część kosztów poniesionych wraz z inwestycją. Zdecydowanie warto rozważyć taką opcję i nie czekać, szczególnie że kwota dotacji jest ograniczona.

 

 

 

  SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI
  W CELU UZYSKANIA DARMOWEJ WYCENY

  Wypełnienie formularza jest łatwe i szybkie. Nasz przedstawiciel skontaktuje się z Tobą w celu przedstawienia bezpłatnej wyceny.

  Jeśli wolisz sam zadzwonić wybierz nr.

  BIURO
  - 737 737 994

  Back to top