);">

FREEVOLT AKTUALNOŚCI
I ARTYKUŁY

Bądź na bieżąco z najnowszymi wiadomościami i aktualizacjami na temat pozyskiwania energii słonecznej i FreeVolt.

Instalacja paneli fotowoltaicznych na gruncie- jak wygląda, kiedy jest dobrym rozwiązaniem?

30/12/2020
Bez kategorii
freevolt

Panele słoneczne są inwestycją coraz chętniej wybieraną. Zazwyczaj montowane są na dachu, aczkolwiek w niektórych przypadkach lepszym rozwiązaniem jest instalacja paneli fotowoltaicznych na gruncie.

Montaż paneli fotowoltaicznych na gruncie

Panele słoneczne zlokalizowane na ziemi dają wiele możliwości optymalizowania ustawień modułów. Można je instalować w dowolny sposób, po to żeby osiągnąć optymalne nasłonecznienie, czyli pożądaną ilość energii. Nie ma również w tym wypadku konieczności ingerowania w poszycie dachowe. Instalacja fotowoltaiczne potrzebują stabilnego mocowania, a umiejscowienie ich na gruncie, daje łatwiejszy dostęp do paneli, a co za tym idzie sprawniejsze ich zamocowanie. Panele słoneczne są bezobsługowe i mało awaryjne, jednakże niekiedy pojawia się potrzeba ich oczyszczenia, przeglądu czy konserwacji. Instalacje umieszczone na ziemi są o wiele łatwiejsze w przeprowadzeniu tych wszystkich czynności. Podczas montażu paneli na gruncie wykonuje się dwa etapy prac. Najpierw budowana jest specjalna konstrukcja, a następnie montuje się panele i uruchamia moduły. Warto pamiętać, że na nie każdym podłożu mogą być zamocowane panele. Miejsce musi spełniać pewne określone kryteria. Ważny jest przede wszystkim rodzaj gleby, ze względu na sporą wagę i opór całej konstrukcji. Panele nie mogą być zainstalowane na niezbyt stabilnych gruntach, czyli na przykład na piasku. Najwyższą wydajność osiągnie się poprzez skierowanie paneli słonecznych na południe. Panele słoneczne niezależnie od ich umiejscowienia, muszą być montowane pod właściwym kątem (pomiędzy 30 a 40 stopni). Jeśli chodzi o systemy montowane na gruncie, uzyskanie odpowiedniego kontu jest bardzo proste. Niestety nawet minimalna ilość cienia, może wpłynąć na zmniejszenie sprawności paneli słonecznych, a więc w pobliżu położenia paneli, nie powinny znajdować się wysokie budynki czy drzewa.

Jakie warunki musi spełniać instalacja fotowoltaiczna na gruncie?

 • orientacja paneli względem stron świata

Moduły powinny zostać skierowanie tak samo, jak w przypadku paneli montowanych na dachu, w stronę południową. Najlepiej jeśli są minimalne odchylenia od tego kierunku, wówczas uzyska się jak najwyższą efektywność instalacji.

 • kąt nachylenia paneli fotowoltaicznych

Najlepiej jeśli panele będą ustawione pod kątem od 30 do 40 stopni, w przypadku instalacji montowanej na ziemi, można precyzyjnie ustawić wymagany kąt.

 • temperatura

Nie powinno się doprowadzać do przegrzewania paneli, gdyż za wysoka temperatura modułów ogranicza ich wydajność. Poprzez wykorzystanie stelaży, panele na gruncie są lepiej chłodzone, aniżeli te montowane na dachu.

 • ilość zacienienia

Nawet minimalna ilość cienia może doprowadzić do zmniejszenia wydajności modułów nawet o 30 procent. Z tego względu, należy pamiętać o odpowiednim dobraniu miejsca pod panele, oprócz tego moduły montowane są na wysokości ok 2 metrów, aby zapewnić im dobry dostęp do promieni słonecznych. Zacienienie sprzyja także, tworzeniu się tak zwanych hot spotów, które mogą nawet uszkodzić moduł.

 • rodzaj gleby

Pojedynczy panel waży ok 20 kg, cały system jest dosyć ciężki, z tego względu musi zostać zamontowany na podłożu stabilnym. Przed podjęciem decyzji o montażu paneli na ziemi, należy zapoznać się z jej rodzajem, dzięki temu można również dobrać odpowiedni stelaż pod moduły.

 • zabrudzenia

Na efektywność paneli wpływają wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia (liście, kurz, ptasie odchody). Z tego względu, panele powinny być zamontowane z daleka od ewentualnych źródeł takich zanieczyszczeń.

Fotowoltaika na gruncie musi być również dobrze zabezpieczona przed uszkodzeniami mechanicznymi i kradzieżą.

Kiedy fotowoltaika na gruncie jest korzystniejszym rozwiązaniem?

Niekiedy zdarza się, iż na dachu nie można rozmieścić paneli słonecznych, aby działały one efektywnie czy też ich montaż jest niemożliwy z różnych przyczyn. Można do nich zaliczyć:

 • zbyt duży kąt nachylenia dachu– panele słoneczne można zamontować na dachach o kącie nachylenie 30-45 stopni, w przypadku wyższego kąta efektywność pracy paneli fotowoltaicznych zmniejsza się
 • niewystarczająca ilość miejsca na dachu– panele słoneczne zajmują sporo miejsca, zazwyczaj 1 kWp potrzebuje ok 6 m2 powierzchni
 • dach wymagający remontu– montaż instalacji może być wykonany jedynie na dachu w dobrym stanie technicznym, gdyż zły jego zły stan może spowodować zawalenie się dachu pod sporym ciężarem paneli
 • znaczne zacienienie dachu– montaż paneli na gruncie jest wart rozważenia jeśli dach jest znacznie zacieniony

Zalety instalacji fotowoltaicznej na gruncie

Panele fotowoltaiczne zamontowane na gruncie można z łatwością ustawić w pożądanym kierunku, pod odpowiednim kątem. Nie istnieją jakiekolwiek ograniczenia związane z wielkością czy rodzajem dachu. Dzięki takiemu montażu można idealnie dopasować ustawienie paneli i zapewnić im jak najwyższą skuteczność. Im większa ilość wolnej ziemi, tym większa oszczędność wynikająca z korzystania z zielonej energii. Ważna jest także doskonała wentylacja paneli, która zawdzięczana jest wolnym miejscem pod ogniwem słonecznym. Jest to niezwykle istotne zwłaszcza podczas upalnego lata. Dużą zaletą jest także prostota montażu. Potrzebny będzie specjalny system mocowania paneli fotowoltaicznych dedykowany do instalacji na gruncie, aczkolwiek procedura mocowania oraz przyłączania instalacji jest bardzo prosta do przeprowadzenia. Stelaże pod panele fotowoltaiczne wytwarzane są zazwyczaj z ocynkowanej stali oraz aluminium. Stelaż jest więc wysoce odporny na korozję oraz działanie czynników atmosferycznych. Kolejną zaletą jest dostępność do paneli, w dowolnym momencie można podejść do instalacji, przeprowadzić czynności czyszczące czy konserwujące. Radzi się myć ogniwa raz w roku, co w przypadku paneli instalowanych na dachu jest znacznie trudniejsze.

Wady fotowoltaiki na gruncie

Na taką instalację trzeba znaleźć odpowiednią ilość wolnego miejsca, nie zacienionego. Należy liczyć się równie z tym, iż taki montaż na gruncie jest droższy, gdyż trzeba opracować specjalne stelaże. Fotowoltaika zamontowana na gruncie ingeruje w przestrzeń, jest bardzo zauważalna i zwiększa ryzyko kradzieży.

Czy trzeba posiadać pozwolenie na fotowoltaikę na gruncie?

Według aktualnych przepisów większość instalacji fotowoltaicznych nie wymaga żadnych specjalnych pozwoleń na budowę, dotyczy to tych montowanych na dachu, jak i na gruncie. Istnieją jednak pewne wyjątki. W przypadku, kiedy panel fotowoltaiczny przekracza swoją mocą elektryczną 50 kW, wówczas jego instalacja będzie wymagała pozwolenia. Tyczy się to jednakowo instalacji fotowoltaicznych montowanych na dachu, jak i na ziemi. Innym wyjątkiem jest przypadek, kiedy granica mocy nie została przekroczona, aczkolwiek ogniwa PV są montowane na ziemi na obszarze wpisanym do rejestru zabytków czy też na obiekcie budowlanych, gdzie wysokość instalacji naziemnej jest wyższa aniżeli 3 metry. Do roku 2019 ogniwa na dachu były objęte podatkiem 8 procentowym, a te na gruncie 23 procentowym, jednakże zmieniło się to od 11.09.2019. Aktualnie 8 procentowa stawka dotyczy instalacji montowanych na dachu, jak i na gruncie.

 

Cena fotowoltaiki na gruncie

Panele słoneczne są dosyć rzadko montowane na gruncie, a wiąże się to z ich wyższą cenę, aniżeli te montowane na dachu o warunkach bardzo dobrych pod takie rozwiązanie. Dzieje się tak dlatego, iż panele zainstalowane na ziemi potrzebują zaawansowanej konstrukcji nośnej, w szczególności kiedy wymagają betonowych fundamentów. Przeważnie więc, koszty te są wyższe od tradycyjnej instalacji na dachu pochyłym. Pod panelami musi zostać zamieszczona specjalna struktura, dzięki której będą one modły być nachylone pod odpowiednim kątem. Struktura ta musi być solidnie zamocowana, aby panele trzymał się bardzo mocno podłoża, w ten sposób będą zabezpieczone przed szkodliwymi warunkami atmosferycznymi (śnieg, silny wiatr itp).

Fotowoltaika na gruncie a VAT

Warto pamiętać o tym, że dla przydomowej fotowoltaiki na gruncie, która produkuje prąd jedynie na potrzeby gospodarstwa domowego, VAT wynosi 8 procent. W przypadku firm, podatek ten wynosi 23 procent.

Panele na gruncie a zasady bezpieczeństwa

Wybierając montaż paneli słonecznych właśnie na gruncie, należy pamiętać o pewnych zasadach bezpieczeństwa, jakie trzeba przestrzegać. Przede wszystkim obszar, na jakim zostaną zlokalizowane panele, powinien być odpowiednio zabezpieczony. Dzieci nie powinny mieć żadnego dostępu do paneli, pomimo tego, że ryzyko porażenia prądem jest znikome, to jednak może się to zdarzyć jeśli jakiś komponent ulegnie awarii czy instalacja zostanie żle podłączona. Teren gdzie znajdują się panele, najlepiej jest odgrodzić. Dzięki temu można także uniknąć przypadkowego lub celowego uszkodzenia ogniw, przez osoby znajdujące się blisko paneli. Ogrodzenie może również utrudnić złodziejom próbę kradzieży.

Jak dbać o panele fotowoltaiczne na gruncie?

Panele fotowoltaiczne nie wymagają jakiejś specjalnej pielęgnacji. Poleca się, aby je co rok myć, aby zwiększyć efektywność ich działania. Nawet niewielkie zabrudzenia mogą doprowadzić do mniej skutecznej pracy paneli słonecznych. Niekiedy jednak, nawet po dłuższym okresie czasu nie będzie konieczności ich czyszczenia, wszystko to jest więc kwestią indywidualną. Panele słoneczne nie ulegają częstym awariom, jeśli jednak zepsuje się jakiś ich komponent czy trzeba będzie je wyczyścić, wówczas panele słoneczne na gruncie dają swobodniejszy dostęp do całej instalacji. Są więc o wiele łatwiejsze w konserwacji i naprawie, nie trzeba do nich zatrudniać wyszkolonych pracowników, jak w przypadku tych instalowanych na dachu. Jednakże warto pamiętać, że system montowany na dachu niesie ze sobą mniejsze ryzyko uszkodzenia przez ludzi.

Fotowoltaika montowana na gruncie jest bardzo ciekawą propozycją i alternatywą dla paneli instalowanych na dachu. Na samym początku należy oczywiście liczyć się z wyższym kosztem montażu takich paneli, ze względu na specyficzną konstrukcję, jednakże zapewniają one wysoką wydajność, a więc w ogólnym rozrachunku cena za jednostkę energii elektrycznej jest porównywalna. Jest to dobra propozycja dla właścicieli domów o sporym i spadzistym dachu, na którym nie można zamontować paneli słonecznych. Na montaż paneli na gruncie mogą zdecydować się wszystkie osoby, które posiadają kawałek wolnej ziemi, najlepiej stabilnego  gruntu, nie znajdującego się w cieniu. W przypadku takiego montażu, nie trzeba martwić się, iż konstrukcja paneli za bardzo obciąży dach, będzie się je trudno konserwowało czy naprawiało. To propozycja dedykowana zarówno dla gospodarstw domowych, przedsiębiorców, ale i również rolników, chcących korzystać z taniej i ekologicznej energii. Czysta energia jest dostępna właściwie dla każdego, nie tylko dla osób, których dachy spełniają określone wymagania. Montaż paneli słonecznych na gruncie niesie ze sobą wiele korzyści i jest z pewnością dobrą propozycją, zwłaszcza jeśli nie można zamontować paneli na dachu lub będzie to mało skuteczne i niewystarczające do uzyskania pożądanej ilości energii elektrycznej.

  SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI
  W CELU UZYSKANIA DARMOWEJ WYCENY

  Wypełnienie formularza jest łatwe i szybkie. Nasz przedstawiciel skontaktuje się z Tobą w celu przedstawienia bezpłatnej wyceny.

  Jeśli wolisz sam zadzwonić wybierz nr.

  BIURO
  - 737 737 994

  Back to top