);">

FREEVOLT AKTUALNOŚCI
I ARTYKUŁY

Bądź na bieżąco z najnowszymi wiadomościami i aktualizacjami na temat pozyskiwania energii słonecznej i FreeVolt.

Co wchodzi w skład zestawu fotowoltaicznego

29/12/2020
Bez kategorii
freevolt

Panele fotowoltaiczne umożliwiają przetworzenie promieniowania słonecznego w energię elektryczną, którą można następnie wykorzystać do zasilenia wielu urządzeń elektrycznych. To bardzo ekologiczny sposób pozyskania energii niezbędnej każdemu gospodarstwu domowemu. Dzięki zestawowi fotowoltaicznemu można pozyskać tanią energię, w ten sposób można znacznie zmniejszyć rachunki za prąd, a także zadbać o środowisko. Chcąc skutecznie uzyskiwać z takiego systemu prąd, trzeba posiadać zamontowany na dachu pełen zestaw fotowoltaiczny.

W jaki sposób działa zestaw fotowoltaiczny?

Zestaw fotowoltaiczny jest to rodzaj systemu, którego zadaniem jest przemienienie promieniowania słonecznego w energię elektryczną. Proces ten odbywa się w ogniwach fotowoltaicznych. Fotony wytrącają ze swoich miejsc elektrony półprzewodnika, po czym zaczynają one krążyć wokół elektrod znajdujących się w ogniwie. Pojawia się wówczas różnica potencjałów, czyli inaczej mówiąc prąd. Prąd powstający w ogniwach fotowoltaicznych różni się od tego, jaki znajduje się w domowych gniazdkach. Jest to prąd stały, który nie mógłby być wykorzystywany do zasilania domowych urządzeń elektrycznych, z tego względu jest on przemieniany w prąd zmienny przez specjalne urządzenie, które nazywane jest inwerterem.

Co wchodzi w skład zestawu fotowoltaicznego?

Panele słoneczne

Pierwszym najważniejszym elementem zestawu fotowoltaicznego są oczywiście panele słoneczne. Odpowiadają one za pozyskanie prądu z promieniowania słonecznego. Ich zadaniem jest przemienienie promieniowania słonecznego, jakie na nie pada, na energię elektryczną, czyli prąd stały. To elementy zbudowane z szeregowo połączonych ze sobą ogniw fotowoltaicznych. Dzieli się je na monokrystaliczne oraz polikrystaliczne. Monokrystaliczne panele fotowoltaiczne są zbudowane z ogniw, które powstały ze sporego monokryształu krzemu, natomiast te polikrystaliczne powstały z ogniw stworzonych z polikrystalicznego krzemu. Krzem polikrystaliczny to krzem, który wykrystalizował z wielu monokryształów krzemu. Panele monokrystaliczne są w stanie uzyskać wyższy poziom mocy przy całkowitym nasłonecznieniu, kiedy na niebie nie ma widocznych żadnych chmur. Panele polikrystaliczne polecane są przede wszystkim w warunkach zachmurzenia. Z uwagi na warunki atmosferyczne panujące w Polsce, to właśnie te panele są najczęściej wybierane. Osiągają wysoką sprawność w sporym rozproszeniu promieniowania. Dobierając panel fotowoltaiczny, należy zwrócić uwagę na liniowy spadek mocy. Panele odznaczające się tym czynnikiem będą modułami, których moc będzie zmniejszała się w sposób liniowy w niewielkim procencie, z tego względu takie panele zagwarantują długą żywotność. Spadek liniowy mocy występuje jedynie w najlepszych jakościowo komponentach.

Inwerter, czyli falownik

Następnym niezwykle istotnym elementem całego zestawu fotowoltaicznego jest inwerter, nazywany falownikiem. Jest to sprzęt, którego rola jest bardzo ważna, gdyż to właśnie on odpowiada za kierowaniem pracy całej instalacji. Falownik to urządzenie, którego celem jest przekształcenie prądu o napięciu stałym produkowanym przez ogniwa w prąd o napięciu zmiennym, który może być spożytkowany do zasilenia wszystkich urządzeń w domu. Praktycznie większość inwerterów to falowniki MPPT, Przez całą pracę instalacji kontrolują one napięcie na panelach. W ten sposób instalacja może osiągnąć maksymalną sprawność, natomiast straty są zmniejszone. Innowacyjne inwertery można podłączyć do internetu, wykorzystując aplikację i podglądać pracę systemu z dowolnego miejsca. W ten sposób użytkownik elektrowni ma możliwość sprawdzania tego, w jaki sposób elektrownia pracuje w danych miesiącach, ile już dzięki niej zostało zaoszczędzonych pieniędzy. Falownik to istotne urządzenie, z tego względu powinno być one jak najlepszej jakości. Wymienić można dwa rodzaje falowników, które różnią się od siebie między innymi sposobem współpracy z instalacją.

 • inwerter on-grid, czyli sieciowy- jest to pojedyncze urządzenie stworzone do pracy z instalacją podłączoną do sieci energetycznej
 • inwerter off-grif, czyli wyspowy- opracowany do zestawów działających z akumulatorem, który magazynuje uzyskaną energię

Zazwyczaj wykorzystuje się jeden falownik, dobrany odpowiednio pod moc instalacji. Niestety to rozwiązanie ma swoją wadę, którą można zauważyć między innymi podczas częściowego zacienienia modułów. Wtedy cały panel pracuje z taką samą mocą, jaka generowana jest przez najsłabsze ogniwo. Strat można jednak uniknąć poprzez zastosowanie mikroinwerterów, czyli urządzeń o mniejszej mocy, które podłącza się do osobnego dla każdego modułu. W ten sposób, w przypadku kiedy jeden panel zostanie zacieniony, wówczas nie oddziałuje to niekorzystnie na cały system. Podczas wyboru falownika należy wziąć pod uwagę parę czynników, między innymi zdolność do wyszukiwania oraz utrzymania punktu mocy maksymalnej, dopuszczalne temperatury pracy, sprawność.

System mocujący

Następnym elementem, bez którego zestaw fotowoltaiczny nie mógłby działać, jest system mocujący. Ma on duży wpływ na wydajność całej instalacji oraz jej bezpieczeństwo. Od systemu zależy także to, czy panele nie oderwą się nagle podczas intensywnych podmuchów wiatru i czy będą we właściwy sposób wentylowane. Rodzaj systemu mocującego zależny jest od miejsca montażu całej instalacji. Inny system będzie zastosowany do instalacji paneli na dachu, a inny na gruncie. Systemu mocować są różne, a ich wybór zależy także od pochylenia czy pokrycia dachu. Jeśli chodzi o dachy skośne, które są pokryte dachówką, w tym przypadku używa się specjalnych haków, które należy przykręcić do krowi, po czym do nich mocuje się szyny utrzymujące modułu fotowoltaiczne. Jeśli chodzi o dachy płaskie, fotowoltaika mocowana jest przeważnie na konstrukcjach podtrzymujących, mocowanych do dachu albo obciążanych balastem. W przypadku paneli fotowoltaicznych instalowanych na gruncie wykorzystuje się specjalne konstrukcje, które są wbijane w grunt lub też osadzane na betonowych podkładach. Systemy mocujące używane do instalacji paneli fotowoltaicznych produkowane są z aluminium albo z ocynkowanej stali. Z tego względu są odporne na korozję, a do tego nie obciążają podłoża, co est bardzo ważne, gdyż pozwala na utrzymanie nośności dachu.

Przewody instalacji

Inną częścią systemu są przewody, które pozwalają na połączenie między sobą wszystkich paneli fotowoltaicznych, które są następnie podłączane do falownika. Okablowanie instalacji fotowoltaicznych jest niezbędne, a kable muszą odznaczać się grubą izolację, dzięki czemu będą zabezpieczone przed możliwymi uszkodzeniami mechanicznymi i niekorzystnym wpływem czynników atmosferycznych (zmienna temperatura, promieniowanie słoneczne). Co ważne, okablowanie musi być również odporne na obciążenia i elastyczne. Oprócz okablowania, w fotowoltaice wykorzystuje się również złącza MC4, nazywane konektorami.

Zabezpieczenia

Cały zestaw fotowoltaiczny powinien być także wyposażony w nie mniej ważne zabezpieczenia AC, czyli zmiennoprądowe oraz DC, czyli stałoprądowe. Odpowiadają one za ochronę instalacji przed możliwymi wyładowaniami elektrycznymi oraz przepięciami. Instalacje fotowoltaiczne mogą być także wyposażone w specjalne automatyczne systemy, zapobiegające pożarom, które nie potrzebują do działania zasilania zewnętrznego albo współdziałania z innymi zewnętrznymi czujnikami. Taki system składa się z taśm z mikrokapsułkami, które są wypełnione środkiem gaśniczym, pod wpływem wysokiej temperatury zostaje on uwolniony, po to, aby ugasić ogień i spowodować obniżenie temperatury wewnątrz skrzynek elektrycznych. Moduły, jak i same falowniki są to nie tylko drogie części całego zestawu, ale i także czułe na nagłe wzrosty napięcia. Mogłyby one doprowadzić do ich uszkodzenia, właśnie dlatego tak ważna jest ich właściwa ochrona. Podczas wyboru zestawu fotowoltaicznego należy zwrócić uwagę na jego gwarancję, oczywiście im jest ona dłuższa, tym lepiej. W zestawach stosuje się najczęściej takie zabezpieczenia jak:

 • zabezpieczenia przeciprzepięciowe
 • zabezpieczenia przetężeniowe
 • instalacje uziemiające
 • instalacje odgromowe

Czy akumulator jest niezbędnym elementem w zestawie fotowoltaicznym?

Magazyn energii, czyli akumulator jest elementem, który może znaleźć się w zestawie fotowoltaicznym, aczkolwiek nie musi. Nie jest on wymagany do prawidłowego działania paneli słonecznych, jednak w niektórych przypadkach jest on przydatny. Warto zastanowić się nad jego zakupem. Dzięki niemu wszelkie nadwyżki wyprodukowanej energii, będą przechowywane właśnie w akumulatorze, a nie będą trafiały do sieci. Tę energię będzie można w razie potrzeby wykorzystać, kiedy produkcja prądu z instalacji będzie niewystarczająca. Taki magazyn pozwala na odebranie całości wytworzonej energii. Pozwala także uniezależnić się od dostaw prądu, ochronić urządzenia elektryczne przed przepięciami i zmaksymalizować użytkowanie wytworzonej energii. Jest polecany do stosowania wszędzie w miejscach, gdzie nie ma dostępu do sieci elektrycznej. Może być to na przykład domek położony na działce.

Na co zwrócić uwagę, wybierając elementy zestawu fotowoltaicznego?

Zestaw fotowoltaiczny nie należy do najtańszych inwestycji, jednak zwraca się po jakimś czasie i jest to z pewnością rozwiązanie bardzo opłacalne. To inwestycja na długie lata, na której komponentach nie można oszczędzać. Wszystkie części zestawu powinny być wysokiej jakości, aby służyły bez zarzutu przez długie lata i były efektywne w swoim działaniu.

 • Jakość elementów– to właśnie jakość oraz parametry podzespołów wpływają bezpośrednio na wydajność i opłacalność tego rozwiązania. Nie powinno się na nich oszczędzać, należy postawić na wysokiej jakości panele i falownik. Są to dwa najważniejsze komponenty, z tego względu również te najbardziej kosztowne. Dobrej jakości elementy sprawdzą się do produkcji energii, nawet przy mało sprzyjających warunkach, co jest bardzo ważne.
 • Gwarancja– główne elementy zestawu muszą mieć długą gwarancje. Okres gwarancyjny modułów to minimum 10 lat gwarancji produktowej oraz 25 lat na uzysk (80 procent). Falownik ma okres gwarancyjny ok 5 lat, do 20 lat o ile wykupi się odpowiednie zabezpieczenia. O wysokiej jakości produktów świadczy długi okres gwarancyjny.
 • Odpowiednie dopasowanie– bardzo ważne jest odpowiednie dobranie wszelkich komponentów oraz ich montaż. To właśnie od nich będzie zależeć skuteczność i bezpieczeństwo całej instalacji fotowoltaicznej. Niewłaściwy wybór mocy falownika do paneli, może spowodować duże straty w wydajności. Zły wybór złączem prowadzi niekiedy nawet, do groźnego w skutkach pożaru fotowoltaiki.

Zakup zestawu fotowoltaicznego jest bardzo dobrą decyzją na długie lata, która przyczynia się do wielu oszczędności na rachunkach za prąd. Nowoczesne rozwiązania dostępne na rynku to propozycje przede wszystkim bezpieczne i bezawaryjne. Produkują prąd nieustannie, nie mają długich przestojów, a także nie ulegają awariom. Jednak, aby zestaw fotowoltaiczny służył bez problemu przez długie lata, należy postawić na sprawdzone komponenty o wysokiej jakości.

  SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI
  W CELU UZYSKANIA DARMOWEJ WYCENY

  Wypełnienie formularza jest łatwe i szybkie. Nasz przedstawiciel skontaktuje się z Tobą w celu przedstawienia bezpłatnej wyceny.

  Jeśli wolisz sam zadzwonić wybierz nr.

  BIURO
  - 737 737 994

  Back to top