Najczęściej zadawane pytania

Pytanie: Jaka jest wymagana powierzchnia do zainstalowania elektrowni fotowoltaicznej?
Najmniejsza dostępna instalacja PV wielkości 1,5 kWp potrzebuje powierzchni o wymiarach 3,4 m x 3 m.

Pytanie: Czy instalację fotowoltaiczną można instalować na dachu?
Małe instalacje fotowoltaiczne są przede wszystkim instalowane na dachach domów. Instalacje fotowoltaiczne można także budować na elewacjach budynków – jako elementy zintegrowane z budynkiem, lub na ziemi na specjalnych stelażach.

Pytanie: Czym różnią się kolektory słoneczne od modułów fotowoltaicznych?
Kolektory słoneczne są wykorzystywane tylko do ogrzewania wody i nie działają w okresie zimowym. Moduły fotowoltaiczne produkują energię elektryczną, którą można wykorzystać m.in. na ogrzanie wody użytkowej, bez względu na porę roku. Moduły produkują energię nawet w przypadku zachmurzenia – ilość produkowanej energii jest wówczas odpowiednio mniejsza.

Pytanie: Czy moduły fotowoltaiczne są w stanie produkować energię elektryczną w zimę?
Moduły fotowoltaiczne są w stanie produkować energię elektryczną w zimę. Nawet w przypadku zachmurzenia, moduły produkują energię elektryczną – ale odpowiednio mniejszą ilość. Niskie temperatury sprzyjają produkcji energii elektrycznej z fotowoltaiki, a to za sprawą krzemu który lepiej funkcjonuje w niskich temperaturach.

Pytanie: Ile energii elektrycznej produkuje system modułów fotowoltaicznych?
W przypadku Polski dla jednego kWp zainstalowanej mocy, instalacja skierowana na południe wygeneruje około 800-1000 kWh energii elektrycznej rocznie, a instalacja z modułów FreeVolt wygeneruje około 1000-1200 kWh. Ta wielkość może się zmieniać ze względu na położenie instalacji, oraz w jaką stronę świata jest skierowana.

Pytanie: Ile kosztuje mikroelektrownia fotowoltaiczna?
W zależności od jej wielkości, użytych modułów, oraz rodzaju instalacji ta cena może się zmieniać. Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą mikroinstalacji.

Pytanie: Czy potrzebuję pozwolenie na budowę?
Montaż mikroinstalacji (do 40 kWp) nie wymaga pozwolenia na budowę.

Pytanie: W jaki sposób mogę odsprzedać nadwyżki energii elektrycznej?
Jako osoba fizyczna nie możesz odsprzedawać energii elektrycznej. Obecnie możliwe jest bilansowanie energii zużytej i wyprodukowanej. W tym celu niezbędne jest podpisanie kompleksowej umowy z lokalnym dystrybutorem energii elektrycznej oraz instalacja dodatkowego licznika energii, lub dwukierunkowego licznika energii elektrycznej. FreeVolt wspiera swoich klientów w przygotowaniu niezbędnych dokumentów.

Pytanie: Co to jest kilowatogodzina (kWh)?
Jest to jednostka rozliczania zużycia energii elektrycznej na rachunku z zakładu energetycznego. Jedna kilowatogodzina to 10 żarówek 100 W świecących przez godzinę.

Pytanie: Do czego służy inwerter?
Inwerter (prawidłowo falownik) to urządzenie konwertujące prąd stały (DC) produkowany przez moduły fotowoltaiczne, na prąd zmienny (AC) znajdujący się w gniazdkach w domu.

Pytanie: Czy w przypadku awarii zasilania w zakładzie energetycznym, będę miał energię elektryczną w domu?
Niestety w przypadku awarii zasilania, nasz falownik blokuje produkcję energii elektrycznej. Jest to wymagane gdyż nasza instalacja jest na stałe podpięta do sieci i w przypadku prowadzenia prac przez serwisantów, produkowana przez nas energia elektryczna mogłaby zagrażać ich życiu. Możliwe jest stworzenie dodatkowej instalacji wraz z bateriami / akumulatorami umożliwiające korzystanie z energii elektrycznej w przypadku braku zasilania z zakładu energetycznego.

Pytanie: Czy istnieje możliwość uzyskania dofinansowania?
Tak, projekty mające na celu budowę odnawialnych źródeł energii są dofinansowane w ramach Regionalnych Programów Operacyjnych. Istnieje także szereg innych dofinansowań w poszczególnych województwach. O szczegóły należy pytać naszego konsultanta.

Pytanie: Czy wydajność modułu jest ważna?
Wydajność modułu jest miarą jak efektywnie moduł zamienia promieniowanie słoneczne na energię elektryczną. Tylko w przypadku ograniczeń powierzchni instalacji należy kierować się wydajnością modułów PV, w celu uzyskania maksymalnej produkcji z danej powierzchni. Nie bez znaczenia jest tutaj także cena, moduły bardziej efektywne są droższe. W celu optymalizacji inwestycji należy dobierać tak moduły aby maksymalnie wykorzystywać ich możliwości przy najmniejszej możliwej inwestycji. Zespół Sprzedaży pomoże dobrać odpowiednie rozwiązanie do Państwa potrzeb.

Pytanie: Czy moduły fotowoltaiczne są delikatne?
Moduły fotowoltaiczne są bardzo odporne ponieważ budowane w taki sposób aby nie uległy uszkodzeniom w wyniku działania sił natury. Moduły fotowoltaiczne III generacji FreeVolt dodatkowo wyróżniają się dużą odpornością dzięki zastosowaniu najlepszych komponentów.

Pytanie: Czy mogę ogrzewać wodę przy pomocy modułów fotowoltaicznych?
Moduły fotowoltaiczne produkują prąd i w przypadku podłączenia Systemu podgrzewania wody możliwe jest grzanie wody do celów użytkowych.

Pytanie: Ile waży moduł fotowoltaiczny?
Moduły fotowoltaiczne nie są ciężkie ich waga to ok. 11-12 kg/m2.

Skorzystaj z naszej infolinii

801 002 104